Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.
Щастя: реальність чи ілюзія ?
ЩАСТЯ:реальність чи ілюзія?
Година спілкування для старшокласників Ми часто бажаємо одне одному щастя, прагнемо бути щасливими. А чи знаємо самі, що таке щастя? Пропонуємо старшокласникам віднайти формулу щастя.
Мета: ознайомити учнів із заповідями життєтворця; розкрити поняття щастя, щаслива людина; сформувати вміння дарувати радість довколишнім.
Хід години спілкування
І. Бесіда з учнями.
Учитель. Щастя — складна тема. Згадаймо, давню радянську кінострічку «Доживемо до понеділка». У ній десятикласники писали твір на складну й незрозумілу тему «Моє уявлення про щастя». А під дверима випадково зустрілися директор школи і молода вчителька Наталія. Двері були привідчинені й через щілину вони могли спостерігати за роботою учнів. Учителька Наталія, дивлячись у клас, сказала: «Треба ж, яка .складна тема! Нам таких творів не задавали. А ось погляньте, а Сиромятников списує, чуже щастя краде», А ще Наталія сказала цікаву фразу; «Не розумію, як можна писати про щастя. Усе одно, що прикропити де паперу сонячного зайчика». Це класичний приклад. Але справді, як пояснити, що. таке — щастя? На це запитання пробували відповісти історики, письменники, філософи, залишивши Нам перлини своїх геніальних думок. «Щастя — на боці того, хто задоволений» (Арістотель). «Щастя для нас — річ негативна, вона полягає у відсутності лиха» (П-Буаст). «Деякі люди живуть щасливо самі цього не підозрюючи» (Л.Вовенарг). «Щастя — це лише сон, а біда — це дійсність» (Ф.Вольтер). «Щасливий той, хто збудував своє життя так, що воно відповідає особливостям його характеру» (Г.Геґель). Отож, на це запитання ми відповідатимемо сьогодні разом. II. Поділ учнів на п'ять груп Кожна група виведе свою формулу щастя й аргументує її. Інші групи можуть ставити запитання гравцям, щоб заперечити чи підтримати формулу.
Формула № 1. «Найщасливіша людина, яка потрібна всім». Можливі заперечення: —Людині, яка любить спокій, це жахлипо, коли всі від тебе щось хочуть. — Сімейне життя цієї людини перетвориться на пекло. — Такої людини надовго не вистачить. — Вона почуватиме постійну втому від спілкування. - Аргументації: Щастя — у твоці необхідності людям." Жити для інших, робити добро, допомогти слабшому— із цього починається кайпрекрас: ніша з життєвих філософій. Про таке щастя говорив Д.Дідро:«Найщасливіша людина та, яка дає щастя найбільшій кількості людей»: 2. Формула № 2. «Щастя у праці». Можливі заперечення: — Для ледачої людини така формула абсолютно не зрозуміла. — Одноманітна нудна праця щастя не принесе. Аргументації: Не щоразу праця приноситиме задоволення, а лише тоді, коли підходити до неї з натхненням, із творчістю. Є така легенда. «Працювали на будівництві троє робітників. Виконували вони одну й ту саму роботу. А на запитання «що ви робите?» відповідали по-різному: — Тягаю каміння, — сказав один. — Заробляю на кусень хліба, — говорив другий. — Будую храм, — була відповідь у третього». Хто може відчути радість од своєї праці? Звичайно, не той, дія кого не той для кого праця важкий тягар, повинність і примусовість – а той, хто з радісним трепетом очікує кінцевої мети,коли його зусиллями оновлюється світ. Наукові проводили з цього приводу дослідження, унаслідок чого виявилося: 52% людей — задоволені працею; 36% — задоволені певною мірою; 9%-"— трохи розчаровані; 3% — цілком розчаровані. 3. Формула №3. «Щастя, коли маєш багато грошей» Можливі заперечення: — Чи може людина бути щасливою без грошей і нещасною з купою грошей? — Жити в постійному стресі за своє багатство: згорить, украдуть, згниє.
Аргументації: У філософа Сомерсета Моема є вислів: «Гроші — це шосте відчуття, без якого людина не може скористатися достатньою мірою рештою п'ятьма». Так, гроші треба, але вони не основне, і не в них щастя. «Ліпше черствий кусень зі спокоєм, ніж м'ясний кусень зі сваркою».
4. Формула № 4. «Щастя в коханні». Можливі заперечення: — А якщо кохання без взаємності, хіба воно щасливе? — Сімейні пута — це кабала, рабство. Незалежність — ось вимір щастя. Аргументації: Самотня людина ніколи не може пізнати щастя. Не так просто середнього світу знайти його: єдиного чи єдину. А якщо це вдасться >- хіба це не щастя? Взаємне, велике, Чисте кохання — це вершина, якої прагнуть усі. І якщо вона досягнута — більшого щастя не треба.
Л.Костенко «СВІТЛИЙ СОНЕТ» Як пощастило дівчинці в сімнадцять, в сімнадцять гарних, неповторних літ! Ти не дивись, що дівчинка сумна ця. . Вона ридає, але все як слід. ... Вона росте ще, завтра буде вишенька. Але печаль приходить завчасу. Це ще не сльози — це квітуча вишенька, що на світанку струшує росу. Вона в житті зіткнулась з неприємністю: Хлопчина їй не відповів взаємністю. І то чому: бо любить іншу дівчину, А вірність має душу неподільчиву. Ти не дивись, що дівчинка сумна ця. Як пощастило дівчинці в сімнадцять!
5. Формула № 5. «Якщо хочеш бути щасливим — будь ним». Аргументації: Спростувати цей вислів важко. Але й важки нам буває зрозуміти просту думку про те, що щастя — це гойдалка між тим, що в нас є, і тим, що ми намагаємо¬ся мати. Одна дівчина втратила в 10 років зір і слух. Вона ніби замкнулася в самотності власного тіла. Але хіба повернеться язик назвати її нещасною? Сліпа та глуха, вона пригадувала, що бачила колись і відображала це у віршах. Моя любове! Я перед тобою. Бери мене в свої блаженні сни. Лиш не зроби слухняною рабою, не ошукай і крил не обітни! Не допусти, щоб світ зійшовся КЛИНОМ, і не приспи, для чого я живу. Даруй мені над шляхом тополиним важкого сонця древню булаву. Не дай мені заплутатись в дрібницях, не розміняй на спотички доріг,бо кості перевернуться в гробницях гірких і гордих прадідів моїх. І в них було кохання, як у мене, І від любові тьмарився їм світ. І їх жінки хапали за стремена, та що поробиш, — тільки до воріт. А там, а там...'Жорстокий клекіт бою і дзвін мечів до третьої весни... Моя любове! Я перед тобою. Бери мене в свої блаженні сни. ■ Л.Костенко
Хіба це вірш нещасної людини? Отже, робота над собою, прагнення самовдосконалення, відчуття власної значущості — теж щастя.
III. Записи власних форм;-, щастя на аркуші Щастя — це вічна дорога земна, Щастя —це літо зима і весна, Щастя — це сонце, злива і сніг, Щастя —1 це пісню ділити на всіх. Щастя — це віра в доброї любов, Щастя — це музика вільних дібров, Щастя — це друзі і вільний твій дім, Щастя — це світ, подарований всім. А.Матвійчук Щастя — це все те, що ми говорили, узяте разом. Омар Хайям писав: «Щасливий той, хто жив хоча б хвилинку!» Нехай вам щастить скрізь і в усьому!