Четвер, 25.04.2024
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2225
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Засідання круглого столу
Засідання круглого столу

На тему: "СНІД - знак біди"


Історія виявлення хвороби

У 1976 році в США ,де порівняно добре розвинута медицина ,уважні лікарі виявили доти не відому хворобу. Без видимої на той час причини хворі втрачали природний захист проти мікробів-імунітет. Мікроби,які відносно мирно співіснують на здоровому тілі,буквально підточували цих хворих. Ніякі антибіотики не допомагали.
Перші виявлені хворі дещо відрізнялися своєю поведінкою: вони були гомосексуалами (секс чоловіка з чоловіком) та кололи в вену наркотики .Тож спершу вирішили ,що ці нещасні догралися - їх Бог покарав,та й заспокоїлися горді чистотою власної моралі.
Однак пізніше виявили нову хворобу в людей,яким переливали кров (із різних причин). у них також з’являлось нездужання,набрякали лімфатичні вузли на шиї ,під руками, в паху, утворювалися виразки в роті. Трималась підвищена температура. Надмірно потіли навіть від найменшого зусилля, особливо вночі. Хвороба могла на деякий час відступити,але невдовзі починались різні інфекційні ускладнення : тривалий розлад кишечника,запалення внутрішніх органів. Особливо несприятливо протікали простудні хвороби верхніх дихальних шляхів ,швидко починалось запалення легень. Хворі катастрофічно втрачали вагу. Досить часто на шкірі ніг та в інших місцях розвивались специфічні червонувато-сині пухлини –саркома Капоші. І ніяке лікування не допомагало.
Допитливі вчені під керівництвом Галло та Монтаньє в крові хворих виявили антитіла проти невідомого інфекційного збудника. Незабаром під електронним мікроскопом(який збільшує,образно кажучи ,сантиметр до кілометра) розгледіли вірус, який має прямо-таки жахливі властивості. З кров’яної клітини ,яка в нормі вбиває мікроби(лімфоцит),цей вірус робить потвору ,що розмножує такі ж віруси за зразком свого вбивці . Новонароджені віруси швидко знищують усі захисні клітини. Кров нікому рятувати від мікробів. Це і є імунодефіцит-найстрашніший з усіх дефіцитів. Це – смерть під назвою «синдром набутого імунодефіциту»(СНІД).
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) паразитує в кров’яних ,нервових клітинах покривів прямої кишки.
Спочатку ВІЛ частіше виявлявся в чоловіків – гомосексуалістів. Але оскільки ВІЛ передається із крові в кров ,то біда починається ,коли кров, сперма, виділення із статевих органів , молоко хворої мами,слина і навіть сльози (все куди можуть проникнути заражені лімфоцити) потрапляють на пошкоджений шкіряний покрив людини .Небезпечно переливати неперевірену кров ,користуватися нестерильними голками, шприцами та іншими інструментами ,що травмують покрив тіла. Від хворої мами в 50 % внутріутробно інфікуються діти. Але в 60 % хвороба починається після звичайного сексу з хворою людиною . Навіть за ледь сумнівних випадків (а це майже завжди) слід користуватися презервативами. Ще ліпше мати розумну голову і знати з ким маєш справу.
Оскільки умови нашого життя не дуже стерильні,то цілковитої впевненості бути не може ні в кого .

СНІД та гіпотези його походження
Із моменту виявлення першого в світі хворого СНІДом у 1981 році в науковому світе не вщухають суперечки з приводу того,як же виникла ця хвороба.
Однозначної відповіді на це питання,на жаль,немає .Є лише гіпотези.Кожна з них має своє обгрунтування,але в науковому світі всі вони залишаються лише припущеннями-можливими і для когось досить супечливими версіями того,що відбулося.
Найперша версія походження ВІЛ пов'язана з мавпами. Її висловив більше 20-ти років тому американський дослідник Б.Корбетт.На думку цього науковця, ВІЛ вперше потрапив у кров людини у 30-х роках минулого сторіччя від шимпанзе- можливо ,через укус тварини або в процесі розідлення людиною туші. у цієї версії є серйозні аргументи. Один із них- у крові шимпанзе знайдено вірус,який ,потрапивши в людських організм,може спричинитт виникнення захворювання на СНІД.
Багато науковців вважають батьківщиною СНІДу Центральну Африку. Ця гіпотеза в свою чергу подялється на дві версії. Згодно з першою , ВІЛ давно існував в ізольованих від зовнішнього світу районах,наприклад у племінних поселеннях ,у джунглях. Із часом ,коли міграція населення зросла ,вірус вирвався «назовні» і почав швидко поширюватися.

Що таке ВІЛ та СНІД і яка між ними різниця

Дійсно ,багато хто дотепер не знає,що таке СНІД та ВІЛ ,і плутають ці поняття.
Слово СНІД утворилося з початкових букв назви захворювання- «синдром набутого імунодефіциту».Що ж означають ці незрозумілі і загадкові слова?
• «Синдром» означає,що мова йде не про окрему хворобу ,а про цілий комплекс різних порушень в організмі.
• «Набутий» означає ,що це те,що можна «придбати» чи чим можна «заразитися».
• Слово «імунодефіцит»-складне.Перша його частина означає, що мова йде про імунну систему людини,а друга-що ця система порушена і не функціонує нормально.
У хворого на СНІД уражається вся імунна система, у результаті чого організм перестає протистояти інфекції і пухлинним процесам. Відбувається це тому, що в нього проникає дуже небезпечний вірус,що називається «вірус імунодефіциту людини»,скорочено ВІЛ.
Що таке взагалі «вірус»? Вірус- це дрібний мікроорганізм,який можна розглянути тільки під дуже сильним мікроскопом. Віруси живуть усередині живих клітин, з яких складаються всі тканини організму людини.У нашому організмі нараховуються мільярди таких клітин. Вони обєднані в групи та виконують різні фінкції. Лікування Віл-інфекції розпочинають ,коли концентрація вірусу у крові різко збільшується або в одному міллілітрі крові залишається менше двохсот клітин(Т-хелперів),які протидіють інфекції. До цього оменту імунна система успішно протистоїть різноманітним захворюванням і немає необхідності у прийомі ліків.
ВІЛ не стійкий у зовнішньому середовищі . Він інактивується за температри 560С протягом 30 хв., за температури 70-800С гине через 10 хв.,під час кип'ятіння –через 1 хв. Вірус через 1 хвилину гине під впливом 70 % етилового спирту , 0,5 % гіпохлориту натрію,ефіру, швидко інактивується під час обробки звичайними дезінфекційними засобами.Стійкий до висушування й заморожування за температури -700С, відносно стійкий до іонізуючої радіації ,ультрафіолетового опромінення.
В Україні прийнята класифікація СНІДу ,згідно з якою розрізняють 5 стадій:
І. Гостре захворювання.
ІІ.Безсимптомна стадія перебігу хвороби.
ІІІ.Персистуюча генералізована лімфаденопатія (ПГЛ).
ІV.СНІД-асоційований комплекс(СНІД-АК).
V.СНІД(термінальна стадія ВІЛ-інфекція ).
СНІД характеризується тривалим інкубаційним періодом- від 2-3 тижні до 5 років.

Україна на вістрі голки

Якщо у найближчі 10 років не знайдуть ефективний та недорогий засіб лікування СНІДу ,половина населення України середнього віку (30-50 років) вимре. Така дімка деяких експертів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я(ВООЗ),Україна за темпами розповсюдження СНІДу випереджає всі країни колишньої Східної Європи,у тому числі і СНД. Кількість Віл-інфікованих в Україні зростає у геометричній прогресії. І міжнародні,і вітчизняні експерти називають ,найчастіше,три причини:наркотики,Чорнобиль,зубожіння нації. Головне - наркотики. В Україні СНІД-«шприцевий».
Україна,відповідно до доповіді ООН (2005 р.) ,посідає 6-е місце у світі за рівнем поширення епідемії ВІЛ\СНІДу.
За прогнозами деяких експертів ,у разі збереження наявної тенденції кількість Віл-інфікованих у 2010 році сягне 1,5 млн осіб ,а кількість нових випадків СНІДу -95 тисяч , при цьому від хвороби в цей рік загинуть до 90 тисяч осіб. Питома вага померлих від СНІДу в загальній кількості померлих 2010 року становитиме близько 10 %,абсолютна більшість яких –віком до 40 років.
За результатами дослідження, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих за оптимістичним прогнозом може скласти 479 тис. осіб (1,9 % населення віком 15-49 років).
2014 року загальна кількість ВіЛ-інфікованих становитиме 479 тис. осіб за оптимістичним сценарієм ,який передбачає доступність антиретровірусної терапії для 50 % тих ,хто її потребує ,а також за умови успішного виконання Національної програми протидії ВІЛ\СНІД.
Щорічні витрати на лікування СНІД можуть досягнути в 2014 р. 630 млн грн (за найгіршим сценарієм) .

Висновок: Провівши учням 9 класу анкетування на тему «Шляхи передавання вірусу імунодефіциту» та побачивши їх результати, я дізналась про те, що учні дуже погано обізнані з цією темою – це неприйнятно, тому я вирішила провести з учнями дуже корисну для них бесіду «Засідання круглого столу: СНІД – знак біди», з метою покращити їх обізнаність та в майбутньому захистити від цього страшного лиха.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: niki-ksuha (16.02.2010) | Автор: Нікітенко Оксана
Переглядів: 4778 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 1
1 admin  
0
До проведення виховної години залучений був лікар?

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2024
Сайт управляється системою uCoz