Четвер, 25.04.2024
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2225
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Добро починається з тебе
Виховний захід
«Добро починається з тебе»

Виховний захід був проведений
в 7-А класі Перегонівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.
Запорожцем Олександром Сергійовичем

Виховний захід «Добро починається з тебе»

Мета: допомогти учням з’ясувати сутність понять «добро», «доброта», «милосердя» як принципів людського буття; навчити учнів критично ставитися до своїх вчинків та вчинків інших людей, аналізувати матеріал з різних джерел і самостійно робити правильні висновки; розвивати почуття доброти, чуйності, милосердя, гуманності, спонукати творити добро, бути милосердним, уникати злих вчинків.

На дошці написаний епіграф без останнього слова, яке учні повинні назвати в кінці заходу.

У цьому світі є тільки одна річ, перед якою належить схилятися, це - геній, і одна річ, перед якою слід упасти на коліна, це – (доброта).

В. Гюго
Звучить музика, один із учнів – фольклористів розповідає казку.

«Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Не весело було їй жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до сивого, старого чоловіка, який прожив уже більше ста років:
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя.

Подумав чарівник і сказав:

- Приходь до мене завтра вранці, коли заспівають перші пташки і роса ще не зійде.

Уранці, коли яскраво сонечко освітило землю, прийшла Любов на призначене місце і побачила: стоять п’ять прекрасних дівчат.

- Ось вибирай, - сказав чарівник. – Одну звати Радість, іншу – Вдача, третю – Краса, четверту – Журба, п’яту – Доброта.

- Усі вони прекрасні, - сказала Любов. - Не знаю, кого й вибрати…

- Твоя правда, - відповів чарівник, -всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а можливо, і дружитимеш, але вибери тільки одну з них. Вона і буде тобі подругою на все життя.

Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожній. Вона задумалася, а потім підійшла до Доброти і простягла їй руку…»

Проблемні питання
- А кого вибрали б ви?
- Чому на вашу думку, Любов зупинила свій вибір саме на Доброті?
- Що ж означають слова «добро» та «доброта», «милосердя»?
Дати відповідь на ці питання нам допоможуть тлумачі. Надаємо їм слово.
Добро
1. Усе позитивне в житті людини, що відповідає їх інтересам, бажанням,мріям, - благо, позитив; протилежне – лихо, зло
2. Доброта, корисна справа, вчинок
3. Задоволення, яке хто-небудь відчуває від певного становища, певних обставин
4. Сукупність належних кому-небудь речей, предметів, цінностей; майно
5. У значенні прислівника добром – без сперечань, за згодою, по - доброму Доброта
1. Чуйне ставлення до людей
2. Привітність, ласка, прихильність
Милосердя
Добре, співчутливе ставлення до когось
Якими уявляли Добро і Зло наші предки? Як відображали ці поняття у міфах та казках? Яке походження цих слів? Просимо до слова міфологів, етимологів та фольклористів.

Міфологи

Добро і Зло – міфологічні персонажі, що виступають, як правило, в дуалістичних міфах, які базуються на протиставленні двох символів – корисних та шкідливих. Богом Добра є Білобог. Він захищає людей від усілякого зла, творець землі, води, батько Перуна, повелитель Вирію та інших богів. Як свідчать народні міфи, він постійно воював із Чорнобогом, який уособлював сили пітьми, мороку. Білобог, найголовніший персонаж української міфології, перетворюється за народними уявленнями, у білого лебедя. Недаремно ще у Київській Русі під страхом смертної кари заборонялося вбивати цих птахів. За народними устремліннями та бажаннями, повинна закінчитися перемогою першого. У християнській же літературі Добро виступає у вигляді Бога, а зло – сатани, Люцифера тощо.

Етимологи

За свідченнями В. Колоскова, у давнину на Русі слово «добрий» мало значення «міцний», «сильний». Не випадково одного із трьох билинних захисників землі Руської називали Добринею. Пізніше це слово стало оцінювати людину за зовнішнім виглядом, красою. Згодом це слово стало означати «Багатий», а слово «добро» - відповідно «багатство», «душевний скарб». І лише пізніше «добрий» набуло значення «душевний», «лагідний». Етимологічний словник української мови зазначає історичну спорідненість слів добрий, добро зі словами на означення «хоробрий», «міцний», «корисний», «гарний», «граціозний».
А слова «злий», «зло» спорідненні у своєму походженні із лексемами, що означають «недобрий», «грубий», «нахаба», «кривда», «несправедливість», «ударити», «фальш», «брехня». У народі поняття Добра і Зла пов’язувалися з такими важливими категоріями, як людина, рід, діло, розум, доля, душа, серце тощо. У стародавніх іменах Доброслав, Добромисл теж не випадковою є перша частина. Називаючи так дітей, батьки вірили, що в них буде світла доля.

Фольклористи

Ще в найдавніших колядках, які дійшли до нашого часу, побажаннях, примовках, люди зичили одне одному саме Добра. Коли зустрічалися, говорили: «Доброго здоров’я», «Добрий день», «Добрий вечір», «Дай, Боже час добрий». Коли були в гостях, прощаючись, зичили тільки добра: «На добро!», «У добрий час!». Існував звичай платити добром за добро, хто його порушував, піддавався загальному осуду.

У народних казках же герої, що чинять саме добрі справи, завжди одержують винагороду, досягають бажаного, перемагають. Ось так високо народ цінував Добро!

«Темного лугу калина, доброго роду дитина», «Лихо не без добра». Одним з найстрашніших прокльонів був вислів «Бодай тобі добра не було!». Лагідну людину називали не інакше як добрий. І нині ми, прощаючись увечері, кажемо: «На добраніч», Навчаємо добра,тобто виховуємо на основі справедливості. Усна народна творчість і зараз розглядає Добро і Зло як антиподи, віддаючи перевагу першому, наприклад, «Добро роби – добро й буде», «Хто людям добра бажає, той і собі має», «Добре діло роби сміло», «Добрий чоловік надійніше кам’яного мосту», «Все добре переймай, а зла уникай» та багато інших.

Один із мудреців сказав: «Доброта схожа на сонечко» яке зігріває, огортає теплом душі живих істот, робить життя ясним, світлим, радісним». Отож, як підсумок попередніх виступів, давайте побудуємо «Асоціативний кущ» до слова «доброта» у вигляді сонечка.
(Симпатія, спів страждання, співпереживання, милосердя, любов до ближнього, душевність, лагідність, симпатія, великодушність, чуйність, щиросердність, людяність тощо).

- Яке із перерахованих вами слів найбільш близьке до слова «доброта»? На мою думку, це – милосердя, бо це два крила, на яких завжди тримається людство.

Серед якостей, якими визначається цінність людини, одне з найперших місць посідають її моральні чесноти: доброта, милосердя, чесність, скромність, доброзичливість, сміливість тощо. «Дві речі наповнюють душу завжди новим і дедалі сильнішим здивуванням і благоговінням – це зоряне небо над ними і моральний закон у середині нас», - писав Е. Кант. І справді, чи не найбільше диво в людині – її духовність, здатність у своїх думках, поняттях та ідеях «виходити» за межі свого існування, носити в собі Всесвіт, Створювати у мріях ідеальний світ! Результати свого дослідження презентують релігієзнавці.

Виступ учнів

Людство існує протягом багатьох тисячоліть, і взаємовідносини між людьми формувались протягом дуже довгого часу. У кожному суспільстві існували норми, які регулювали їх взаємовідносини відповідно до їх суспільних інтересів. Усі релігійні та філософські вчення були спрямовані на вироблення цих норм, усі вони, усі вони спрямовували дії людей на те, щоб вони не заподіювали шкоди іншим, а творили добро. Багато норм-правил знайшли свої відображення насамперед у священних писаннях:

Буддизм
«Не причиняйте іншим того, що самим здається боляче» Іудаїзм
«Що ненависно вам, не робіть ближньому своєму»
Християнство
«Як хочете, щоб з вами поводилися люди, так поводьтеся і ви з ними» Мусульманство
«Не робіть іншим того, чого не хочете, щоб вони робили вам»

Тож можна зробити висновок, що в усіх релігіях однакове поняття про мораль. А мораль – це сукупність уявлення людей про те, що добре, а що погано, як треба чинити в тому чи іншому випадку, які людські вчинки заслуговують на осуд, а які на повагу.

Що таке добре, а що погано?

- А чи всі з вас правильно розуміють, що таке добро, а що таке зло? Наші психологи пропонують вам психологічну гру «Що таке добре, а що таке погано?». Ваше завдання – заперечити (ні) або підтвердити (так) наведені положення.

1. Погано не співчувати людині коли з нею трапилась біда.
2. Погано хуліганити, бешкетувати.
3. Погано заздрити успіхам товариша чи однокласника.
4. Погано не дозволяти кривдити себе і не дозволяти собі кривдити інших.
5. Погано користуватися результатами праці інших.
6. Погано не бути боягузом, не відступати перед труднощами.
7. Погано не поважати думку іншого, хоч вона і відрізняється від твоєї.
8. Погано розкидатися обіцянками і не виконувати їх.
9. Погано перебільшувати свої здібності.
10. Погано бути жадібним, злим, зажерливим.
11. Погано радіти, коли в товариша радість.

У наш час, час наукових злетів технічного прогресу, високих технологій, на жаль, зла не поменшало, а побільшало, воно на кожному кроці чатує на людську душу. Зло багатолике. Воно проявляється як егоїзм, душевна черствість, жорстокість. А зароджується воно, коли ще дитина робить перші усвідомлені кроки в житті. Ось чому так важливо уже в дитинстві, а тим паче у вашому віці, формувати тверді переконання на основі християнського вчення про добро і зло, шляхом самовиховання виробляти в собі непримиренність до всього негідного. А що є негідним, проти чого боротися? У природі вам стануть поради видатного земляка-педагога В. Сухомлинського.

Презентація проекту

Зараз знавці моральних норм презентують інформаційно-ознайомлювальний проект «Порушення кодексу людської порядності»:

● наодинці із собою робити не так, як робив би на очах у людей;
● лінуватися, бути дармоїдом;
● видавати за доблесть і заслугу те, що є твоїм обов’язком;
● бути жадібним, корисливим, негостинним;
● лицемірити, говорити не те, що думаєш і почуваєш;
● запобігати перед тим, хто сильніший від тебе;
● давати порожні обіцянки і не додержувати слова;
● нашіптувати, доносити на товариша;
● байдуже проходити повз людську біду, горе, відчай;
● використовувати свою силу і фізичну перевагу на зло;
● мовчати, коли треба говорити, і навпаки;
● відступати перед небезпекою, щоб зберегти свій спокій, благополуччя;
● кривдити дівчинку, жінку;
● не слухати батьків, обманювати їх;
● глузувати з калік;
● не любити, кривдити тварин тощо.

Діти, скажіть будь ласка, заради чого ви ходите до школи? Так, усе, що ви сказали, правильно. Та все ж найважливіше для кожного з нас – виховати в собі людину. В. Сухомлинський писав: «Інженером можна стати за п’ять років, учитися ж на людину треба все життя» - і закликав: «Виховай у собі людську душу!». А що таке душа? Чи є вона взагалі? Адже її не можна побачити, до неї не можна доторкнутися. Та все ж таки ми спробуємо зараз побачити, якою може бути душа, станемо свідками дива, яке приготував для нас учитель хімії.

У склянці прозора рідина – речовина луг. Уявіть собі, що це людська душа – чиста, не заплямована ні обманом, ні злими жорстокими вчинками. Та ось щось трапилось з людиною – і вона скоїла злий учинок (капає по капельці фенолфталеїн, вода стає рожевого кольору, дедалі темнішого), потім – ще щось недобре, погане. Поступово Душа темніє, їй важко, вона страждає, болить, мучиться. І, не витримавши цих душевних мук, людина знову починає творити добро (у розчин по капельці додається будь-яка кислота, і він знову стає безбарвним, прозорим). І сталося диво – душа знову поступово очистилася, стала красивою.

- А яка вона, людина з чистою, красивою душею? Чим відрізняється від інших? (Відповіді дітей.) Так, дійсно, така людина завжди готова прийти на допомогу іншим від щирого серця. Вона відрізняється від інших своїми вчинками, вона омита святим бажанням любити. І ця чистота, ця краса робить людину добрішою, мудрішою. І хоч до душі не можна доторкнутися, її можна легко зруйнувати, тому треба мати в душі святе, чисте, прекрасне, бо без цього ми вже не люди, бо переступимо через закони людяності, доброти, честі.

Нам би про душу хоч не забути,
Нам би хоч трохи добрішими бути!
Ми лише раз, - так уже повелося, -
Живемо на цій грішній землі…

Хай прокинуться сплячі душі,
Що, як квітки в квітнику,
Потребують дощу і суші
На довгім життєвім шляху.

Хай романтика Віри й Любові,
Слова людського тепла й доброти
Нам порожнину в душах заповнить,
Куди вже війнули ранкові вітри.

Асоціативне малювання: зобразити, як ви уявляєте Добро і Зло.

Наш геніальний поет Т. Шевченко писав: «Раз добром нагріте, наше серце вік не прохолоне». Що це дійсно так, ми зараз пересвідчимося, побувавши за допомогою наших акторів у казці А. Дімарова «Для чого людині серце».

Лікуймо наші заболені серця,
Лікуймо наші душі зачерствілі,
Несімо правди непогасний стяг –
І кривда в нашу долю не поцілить.

Є ще спасіння від недуг людських –
Джерела віднайдемо ми цілющі…
Мов подорожником, торкнімося до них,
Й добром розквітнуть, просвітліють душі.

Скропімо серце щире, не черстве
Людського милосердя еліксиром.
Воно, хоч кволе, знову оживе,
У справедливість й людяність повірять!

Прийом «Прес»

Продовжуйте думку: «Я вважаю, що доброта (не) може зцілити людину, тому що…»

Отже, більшість із вас переконані, що доброта може творити дива. Недаремно Марк Твен стверджував: «Доброта – це те, що може почути глухий і побачити сліпий». А народне прислів’я додає: «Словом можна вбити, а можна і вилікувати». Тому наші мудреці проведуть зараз сеанс афоризмотерапії.

Афоризми про добро

Що може бути шкідливіше за людину, котра володіє знаннями найскладніших наук, але не має доброго серця.
Г. Сковорода
Я не люблю ніякого дару, якщо він не пов’язаний з любов’ю і доброзичливістю.
Г. Сковорода
Хороша людина та, яка здатна платити іншому добром.
Платон

Проти чого завгодно можна встояти. Але не проти доброти.
Ж.-Ж. Руссо
У чому сенс життя? Служити іншим і робити добро.
Арістотель
Сама доброчинність стає пороком, коли її застосовують помилково.
О. Довженко
Без доброти неможлива дійсна радість.
Л. Карлейль
Немає величі там, де немає простоти, доброти і правди.
Л. Толстой
Добрій людині буває соромно навіть перед собою.
О. Суворов
Засміятися добрим, світлим сміхом може тільки глибоко добра душа.
М. Гоголь
Держави гинуть тоді, коли не можуть відрізнити добрих людей від поганих.
Арістотель
Добра людина – та, котра пам’ятає свої гріхи і забуває свої добрі справи, і зла людина – та, котра пам’ятає свої добрі справи і забуває свої гріхи.
Талмуд
Найважливіше у світі – це справедливість без милосердя.
С. Маршак
Діла добрих оновляються, діла злих загинуть.
Т. Шивченко
Краще добре ім’я, аніж добрий єлей.
Біблія
Доброта вдвічі могутніша за силу.
Ф. Достоєвський
Добрі слова залишають у душах людей прекрасний слід, вони пом’якшують, утішають та зцілюють серце того, хто їх чує.
Б. Паскаль
Співчуття є найголовніший і, можливо, єдиний закон буття людського.
Ф. Достоєвський
Малесеньке слово, вимовлене з добротою, рух душі чи сльозинка часто зціляли розбите серце і народжували щиру дружбу.
Дж. Голсуорсі

Наш клас – це маленька сім’я. Мені, та й вам, хотілося б, щоб у нашій сім’ї завжди панувало добро, взаємоповага, не було сварок, лихослів’я. А наш клас – це ще й частинка більшої сім’ї – нашої школи. Я переконаний, що кожен із вас прагне, щоб наша школа стала територією Добра. Тому пропоную на паперових смужках написати, що, по-вашому, треба зробити , аби наша школа стала територією Добра, і покласти до «Скриньки доброти».

А наостанок я хочу звернутися до епіграфа. Якого слова не вистачає у вислові?

Отож, творіть на землі добро, примножуйте кількість щасливих людей. Відкривайте свої серця і душі навстіж, поспішайте робити Добро, ставайте добродіями! Слідуйте духовним заповідям Матері Терези.

Учень-декламатор.

Якщо ти робиш добро, люди звинуватять тебе в таємній корисливості і самолюбстві. І все ж твори добро! Добро, зроблене тобою, завтра ж забудуть. І все ж твори його! Люди потребують допомоги, але ж вони стануть дорікати тобі за це. І все ж допомагай людям! Віддай світу найкраще, що маєш, і натомість одержи жорстокий удар. І все ж віддай світу найкраще що в тебе є!

Джерело: http://Матеріали були взяті із шкльної бібліотеки (без даних).

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: myluxdata (02.03.2010) | Автор: Запорожець Олександр
Переглядів: 20058 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 4.1/14 |
Всього коментарів: 1
1 admin  
0
Гарний сценарій, якщо ще і провів цю виховну, то молодець!

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2024
Сайт управляється системою uCoz