Вівторок, 23.01.2018
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2204
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Ми – за здоровий спосіб життя.Скажемо курінню - НІ

Тема: Ми – за здоровий спосіб життя.Скажемо курінню - НІ!
Мета: запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків(куріння); формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.
Обладнання та оформлення: брошури, малюнки дітей, записи на дошці.
Вислови:
«Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий».
«Не піддавайся шкідливій звичці!»
«Не спалюй своє майбутнє!»
«У Європі сьогодні курити не модно!»
«Вибирай сам — бути здоровим чи курити?»
«Здоров’я — не все, але все без здоров'я ніщо»
Сократ

ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

«Здоров’я — не все, але все без здоров'я ніщо»
Сократ
«Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі».
(епіграфи записані на дошці)
Вчитель роздає учням брошурки із гаслом « Ні курінню!». На дошці розвішені малюнки учнів про шкідливість куріння.

Вчитель.Все почалося в XV ст., коли Колумб висадився за океаном в далекій і невідомій країні. Там його здивовані матроси побачили схожих на фокусників людей, які згортали з сухого листя трубки, брали їх в рот і підпалювали... Тубільці втягували дим і випускали його назовні... Нещасні нерідко при цьому втрачали свідомість, входили в транс і навіть корчилися як від сильного болю, але, за їх словами, вже не могли жити без цього «табако»...
Всі ми знаємо, що поганий приклад може бути заразливим. Тютюн потрапив спочатку на кораблі Колумба, а потім з легкої руки його матросів — у Європу, де почав поширюватися по будинках і салонах шукачів гострих відчуттів. Втім, швидкому поширенню табакопаління почало сприяти не стільки людська цікавість, скільки жадання наживи і агресивна реклама.
В кінці XVI ст. англійці, сподіваючись на крупні бариші, завезли тютюн в «далеку Росію», але на перших порах вони зазнали фіаско. Через необережність курців в Москві та інших містах Росії почали траплятися пожежі...
Цар Михайло Федорович, побачивши, що справа прийняла настільки неприємний поворот, заборонив тютюн і навіть ввів різні покарання для тих, хто, незважаючи на заборону, продовжує балуватися небезпечним зіллям. Курців почали засилати до Сибіру, найзухвалішим з них виривали ніздрі, як небезпечним злочинцям... І народ був в цьому солідарний з урядом.
Втім, до середини XVII ст.. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримувати немалі гроші... Переслідування курців повсюдно почало сходити нанівець, і, нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров'я новоявлених залицяльників заморського зілля. Цар Петро I, наслідуючи приклад європейських королів, високим указом вирішив ввезення тютюну до Росії, оподаткувавши купців величезним митом...
А що ви знаєте про куріння та його вплив на життя і здоров’я людини?
(учні відповідають. Один розповідає казку про куріння.
Є така казка. У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зілля і намагався переконати людей не вживати його.
Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони І кричали:
— Божественне листя! Божественне І листя! У ньому засіб від усіх хвороб!
Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий:
— Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє.
Купці з подивом подивились на старого:
— Ти правий, мудрий діду,— сказали вони. - Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»?
Старий усміхнувся і пояснив:
— Лиходії не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, Нічого красти. Крім того, від куріння він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре замолоду.
Відійшли люди від купців.)
Вчитель. Якби всі прислухалися в наш час до порад мудрого старого! Дякую за розповідь, дуже цікава та повчальна.
Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров'я - найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, підпушеного нам природою. Без здоров'я немає щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров'я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на них і яких Потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не думають і хизуються перед друзями.. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкоди дивишся на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров'я. У них уже виробляється звичка.
Звичка! Що це таке? (Відповіді учнів.) Так, звичка — це те, до чого звикаєшся і без чого потім, на жаль, буває важко обійтися. Звички бувають корисні, а бувають і шкідливі. Назвіть, будь ласка, відомі вам хороші звички. (Заняття спортом, шанування старших, читання книг, звички вчасно лягати спати, бути ввічливим, не грубити, не ображати слабких і так далі).
А тепер назвіть погані звички. (Плювати на підлогу, колупати в носі, грубити вчителям і взагалі старшим, палити, лінуватися і робити все не вчасно...) Вірно?
А тепер давайте поцікавимося, які результати дало нам опитування з приводу вашого відношення до паління. В ньму взяли участь 41 дівчинка і 29 хлопчиків. Я ставив чотири питання: два — хлопчикам, два - дівчаткам. Відповіді на них розподілилися таким чином:
Тобі подобається, якщо дівчина палить? (Всі 29 хлопчиків відповіли «ні».)
Хотів би ти, щоб твоя майбутня дружина палила? (27 хлопчиків відповіли «ні», 2 — «так».)
Тобі подобається, якщо хлопчик палить? (24 дівчинки відповіли — «ні», 17— «так».)
Хотіла б ти, щоб твій чоловік палив? (39 дівчаток відповіли — «ні», 2 —«так».)
Це ваша думка, дорогі дівчатка і хлопчики. І вона, як бачимо, не на користь тютюну і паління. Так чому ж багато людей продовжують триматися за свою незносну звичку? І ще зрозуміло, якщо це діти, яким хочеться виглядати старше за свої роки. А дорослі? Якого з них не запитай, майже кожен скаже, що із задоволенням би кинув палити, але признається, що «не може це зробити»...
А чи так це насправді? Медики вважають, що наша думка щодо нездатності перемогти погану звичку абсолютно необґрунтовано. Адже якщо, не дай Бог, розвинеться інфаркт міокарду або рак легені, то людина миттю кидає палити. Значить, все ж таки може... Виходить, чекав, коли «грім гряне»?
Наукові дослідження показали, що 70% курців за бажання можуть за допомогою вольового зусилля кинути палити, оскільки у них немає сильної фізіологічної потреби в тютюні. А ось 5—10% застарілих курців дійсно потребують допомоги лікарів. Як ви думаєте, наші школярі, що брали участь у тестуванні, відносяться до тих 70%, які безболісно можуть залишити шкідливу звичку, або до 5—10% застарілих курців? Відповідь абсолютно ясна... Отже тут вся справа в характері, вірніше, в його силі.
Знайте, що, на думку медиків:

1 цигарка скорочує життя на 15хв;

1 пачка цигарок — на 5 год;

той, хто палить 1 рік, втрачає 3 місяці життя;

хто палить 4 роки — втрачає 1 рік життя;

хто палить 20 років — 5 років;

хто палить 40 років — 10 років.
Давайте докладніше розглянемо приведені дані. Звичайно, вони мають умовний характер. Я абсолютно згодна з тими, хто вважає, що тривалість життя того або іншого курця скоротиться не обов'язково саме на вказане число років. Але щодо того, що скоротиться, можете не сумніватися. До складу тютюнового диму входить більше трьох тисяч шкідливих речовин, причому одне страшніше за інше. Назву деякі з них: нікотин, миш'як, свинець, чадний газ... І багаточисельні хімічні сполуки. 25% цих речовин осідає в організмі курця, 5% залишається в недопалку, 20% згорає, 50% потрапляє в повітря...
Як, на вашу думку, виглядають легені людини після викуреної нею сигарети? (На них залишають свій слід кіптява і дим.)
Це і є ті самі хімічні речовини, які поступово приводять до різних захворювань. За рік їх може осісти в легенях та дихальних шляхах курця до одного літра. Скільки ж сил доводиться витрачати нашому організму на самоочищення!
Скажіть, до яких негативних наслідків приводить попадання в організм людини тютюнового диму? (Відповіді учнів.)

(Доповнення учителя) Так, а ще до негативних наслідків куріння відносяться: неприємний запах з рота, поява кашлю і хрипоти, жовтого нальоту на зубах, послаблення роботи легенів, задишка, серцебиття, передчасні зморшки, блідість, погіршення пам'яті...
Про наслідки куріння можна говорити і детальніше. Вас цікавить, наприклад, чому відбувається погіршення пам'яті? Відповідаю: речовини, що містяться в тютюні, діють ще і на нервову систему. Під його дією вона спочатку збуджується, а потім відбувається реакція гальмування і у людини притупляється свідомість. Крім того, в курців поступово розвиваються легеневі захворювання, які можуть перерости в хронічний бронхіт, астму і, нарешті, туберкульоз і рак легенів. В жінок, що палять, у декілька разів частіше народжуються хворі діти. Курцю важче висиджувати на уроках — потяг до сигарети заважає їм зосередитися...
Втім, деякі з нас, напевно, могли б сказати декілька слів в захист тютюну. Наприклад, серед дівчат існує думка, що хлопці з тими з них, хто палить, починають поводитися більш розкуто, сміливо, легше з ними знайомляться... лише не подумайте, що завдяки сигареті можна знайти якусь особливу чарівливість. Все пояснюється набагато простіше. Сигарета робить дівчину в очах хлопців доступнішої. Більшість же з них не бажають мати супутницю життя, яка палить, і не дивляться на таких серйозно. А насправді : люди, котрі курять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску оточуючих. Підлітки починають курити саме для того, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Основною складовою тютюну є нікотин. Нікотин.....це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно; викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза — пачка сигарет. Проте відомі випадки смерті навіть від викурювання 2—3 сигарет.
У багатьох країнах світу вирішили не обмежуватися розмовами... Останні роки подекуди навіть почали вводити проти любителів тютюну тій країні, яка проголосила свободу як головну цінність людства — США. Штраф до 3000 дол. чекає кожного, хто надумається закурити в Нью-йоркському ресторані з кількістю місць більше 35...
В Італії останнім часом взагалі кинули палити в суспільних місцях, включаючи ресторани, бари, музеї, не говорячи вже про банки і офісні приміщення. Бояться. Ще б, адже з порушників там стягується штраф до 125 долл.!
В Англії на гроші, які як штраф платить порушник законодавства, можна запросто купити уживаний автомобіль.
У Франції за куріння в ресторанах, кафе і на перонах з недавніх пір доводиться платити настільки ж великі штрафи.
В Данії астрономічно виросли ціни на цигарки.
У Сінгапурі палити на вулицях дозволено, а струшувати попіл ні... Тому, хто впустить коробку з-під цигарок, загрожує штраф в 625 дол.
В Токіо з 2002 р. заборонено палити у всіх суспільних місцях під загрозою величезного штрафу...
Ці заходи по боротьбі з курінням прийняті урядами багатьох розвинених держав. Керівники заводів, банків, офісів, у свою чергу, почали давати надбавку до заробітної плати некурящим співробітникам...
Ось деякі із закликів антитютюнових програм інших країн :
«Не піддавайся шкідливій звичці!»
«Не спалюй своє майбутнє!»
«У Європі сьогодні курити не модно!»
«Вибирай сам — бути здоровим чи курити?»

А які заходи по боротьбі з курінням застосовувалися в нашій країні за останні роки? (На пачках сигарет почали писати про те, що куріння небезпечне для здоров'я, намагаються заборонити рекламу сигарет...)
У нашій країні поки що надана свобода дій продавцям і виробникам сигарет. Реклама вселяє нам, що сигарети — це щось чудове, і пропонує пробувати то один їх сорт, то інший... Ціни на цигарки і сигарети низькі, як ніде в світі. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, що оточують. Що маємо, не бережемо, втративши плачем...
Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу у всьому — ваш дійсний друг. Вчиться говорити «ні» тим, хто пропонує закурити... (Показує плакати про шкоду куріння, намальовані учнями.)

Підведемо підсумок нашій бесіді. В світі, за даними ВОЗ, від куріння щорік вмирають 2,5—3 млн. людей, або 1 людина кожні 10 сек. Ми з вами розмовляли, а люди вмирали від свого безвілля і неуцтва. Як же нам з вами бути далі?
Підведемо підсумки нашої виховної години.
Вчитель. Прочитайте цитату, записану, на дошці: «Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров'я? Здоров'я —найбільше багатство. Погляньте на це прислів'я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки), а якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове ті то, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття».
Пам'ятайте, діти, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури, заняття у спортивних секціях, ігри на свіжому повітрі а найбільше — здоровий спосіб життя.

Отож, яке рішення ви приймете? (Учні приймають спільне рішення, яке можна оформити таким чином.)

Вирішили:

постараюсь ніколи не протягувати руку до цигарки;

подумаю про заняття спортом;

постараюся навчитися говорити «ні», коли мені пропонують погане.

Ви всі молодці, дуже активні. Спасибі всім за участь в бесіді! З вами дуже приємно спілкуватися.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: irina-gurzan (02.03.2010) | Автор: Гурзан Ірина Михайлівна
Переглядів: 17242 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.2/11 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2018
Сайт управляється системою uCoz