Субота, 27.04.2024
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2225
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Геть паління! Ми - здорове покоління (7 клас)
Тема: "ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ"
Мета: інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань.; формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії; попередження паління серед підлітків та учнівської молоді; виховати у дітей бережливе ставлення до свого здоров’я; розповісти про згубний вплив тютюнокуріння на організм людини; сформувати у підлітків правильний вибір щодо недоцільності згубних звичок; охарактеризувати стан людини враженої небезпечним фактором.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Вступна розповідь вчителя.
Вірш
Ми увійшли в нове століття,
Ми на порозі нового життя.
Але чому навколо нас страхіття,
Із кожним днем ідемо в небуття?

Чому ніхто не мріє про майбутнє,
Не прагне жити без куріння й наркоти ?
І пляшку десь закинути, забути
Ніхто не хоче, скільки не проси.

Малий хлопчина,років сім, не більше,
Іде по вулиці з цигаркою в зубах.
Не знаєш, щойому від того буде гірше.
Шкідливій звичці він: «Так!»

Наркотики увесь безмежний світ заполонили
Дівчата й хлопці, попадаючи під вплив,
Страждають, помирають молодими,
А вороття нема, хоч як цього хотів.

Горілки пляшка часто прикрашає стіл,
І алкоголь панує в організмі.
Але є такі, що звикли жить, і п’ють без міри
Бо твердо мовили «Ні!» не маю сил.

Найголовніше у житті здоров’я
То ж думай про майбутнє ти.
Не дай перемогти курінню і алкоголю
І обійтись без наркоти.

Поглянь у чисте і безхмарне небо ,
Яскраве сонце світить з висоти
Шкідлива звичкам вірити не треба,
Лиш про здоров’я думай ти.

Яке життя коротке і прикрасне!
Цінуй його і бережи щомить.
Здоров’я хай в тобі не гасне,
І радість весело в душі бринить.

Кожній людині у житті доводиться вибирати, адже, зрештою, має на це право. Можливо і вам доводилося коли-небудь робити вибір: що вдягти на вечiрку, iз ким зустрічати Новий рік, залишати навчання у музичній школі чи далі його продовжувати тощо. Для того, щоб зробити правильний вибір, людина повинна усвідомити: хто вона є, ким хотіла б стати в житті, що слід зробити, щоб досягти цього. Тоді людина може зробити свій власний вибір і щодо доцільності чи недоцільності куріння.

Чи знаєте ви, що?...

- Куріння цигарок – це єдина причина смерті, якій можна запобігти в нашому суспільстві.
- Кожна цигарка містить 10 концерогенних речовин, що спричиняють рак легенів.
- Легені людини, яка випалює пачку цигарок на день у продовж року, наповнюються літром смоли.
- Кожна випаляна цигарка скорочує життя курців на вісім хвилин.
- Куріння може бути як фізичним (потребує організм ), так і психологічним (звичка , від якої важко відмовитися ) наркотиком.
- 90% курців визнають те, що вони хотіли б покинути курити.
- Фізичні вправи не сприяють ліквідації негативних наслідків куріння.

Прочитай, подумай, зупинись!
Про тютюн та куріння.

Куріння справедливо називають епідемією людства, яка не припиняється. До середини минулого століття тютюн вживали переважно чоловіки. У наступні десятиліття до цього захоплення чоловіків почали приєднуватися жінки, молоді люди, підлітки і навіть діти.
Дослідження в багатьох країнах засвідчили, що куріння значно помолодшало і темп росту вживання тютюну дівчатами відбувається швидше, ніж в юнаків. Підчас опитування тільки 7% курців вказали на те, що вони можуть обійтися без цигарки. Для решти цигарка – насущна проблема, і якщо позбавити їх цього задоволення, то у них змінюється навіть психіка: вони стають агресивними, роздратованими, нервовими.
Головним діючим складником тютюну є нікотин. Цей алкалоїд уперше в чистому вигляді виділили німецькі вчені 1828 року. хімічному чистому вигляді нікотин виглядає як прозора, масляна речовина з пекучим присмаком. Саме такий смак відчуває курець, коли докурює недопалок де осідає нікотин. У фільтрі цигарки нагромаджується така кількість нікотину, якої досить, щоб убити мишу.Нікотин – надзвичайно сильна отрута, він діє на нервову, серцево-судинну та дихальну системи, систему травлення. Ось як влучно описав Л. Толстой симптоми отруєння тютюном у повісті „Дитинство, отротство, юність”: „запах табака был очень приятен, но во рту было горько и дыхание захватывало. Однако, скрепив серце, я довольно долго втягивал в себя дым, пробовал пускать кольца и затягиваться, скоро комната вся заполнилась голубоватыми облоками дыма, трубка начала хрепеть, горячий табак подпрыгивать, а во рту я почуствовал гореч и в голове маленькое кружение. Я хотел уже перестать и только посмотреть в зеркало с трубкой, как, к удивлению моему, зашатался на ногах; комната пошла кругом а, заглянув в зеркало, которому я с трудом подошол, я увидел, что лицо мое было бледно, кака полотно. Едва я успел упасть на диван, как почуствовал такую тошноту итакую слабость, что, вообразив себе трубка для меня смертельно, мне показалось, что я умераю. Я серьезно испугался… и со страшной головной болью, расслаблений долго лежал на девана”.
І це тільки від затяжки однієї порції тютюну утрубці! Відомий випадок (США), коли один молодий чоловік на конкурсі випалив 60 цигарок, а після того замість нагороди він помер, а інші учасники конкурсу були доставлені в лікарню в тяжкому стані.
З’явився новий термін – „хвороби курців”. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на планеті гине 2,5 млн. осіб.
Медичні дослідження засвідчили, що із 205 людей, померли від інфаркту у віці 44 роки, тільки 2 не курили. Ще куріння призводить до такої страшної хвороби, як гангрена ніг, коли вражаються кровоносні судини.
Особливо шкоди завдає нікотин жіночому організмові. Жінки курці рано старіють, у них втрачається колір обличчя, грубішає голос.
Запитання до класу: чому для жінок куріння небезпечніше?
Слід зауважити що курці соціально небезпечні для оточуючих. Мало того, що вони втягують згубне заняття оточуючих, залучають до куріння своїх друзів, створюють загрозу пожежі вони ще й отруюють усе живе навкруг.
Людина, яка довгий час знаходилася у прокуреному приміщені, скаржиться на головний біль, часте серцебиття, погіршення загального стану.
Діти, батьки яких палять, удвічі частіше хворіють на бронхіт, запалення легенів.
Підліток 11-15 років, який щоденно вдихає дим батька курця, „випалює ” 80 цигарок за рік, маленька дитина – цигарку на 3 дні.
В усіх країнах світу вживають заходів для боротьби з курінням. У США заборонено курити в автомобілях. Дослідження свідчать про те, що у прокуреній машині швидкість реакції водія знижується, навіть у тому випадку, коли палеть не він сам, а пасажир. Куці потрапляють в аварію в 2.5 рази частіше, ніж не куці.
У канадській провінції Квебек заборонено палити в лікарнях, школах, концертних залах, бібліотеках, автобусах, метро. Інакше – штраф від 20 до 20 тисяч канадських доларів. Аналогічна заборона діє в Російській Федерації та Філіппінах.
Якщо шведський студент навчається в Осло або Копенгагені й хоче отримати стипендію, то він мусить розпрощатися з цією звичкою.
ІІ. Бесіда з учнями.
АНКЕТА
1. Що являє собою тютюн?
2. В яких галузях виробництва використовують тютюн?
3. Сам по собі тютюн шкідливий чи корисний?
4. В якій індустрії тютюн найширше використовують?
5. Які тварини споживають тютюн?
6. Що спільного між тютюном і нікотином?
7. Як тютюн діє на комах?
8. Чи є тютюн рослиною без якої існування людини неможливе?
9. Використання тютюну-це необхідність чи данина моді?
10. Палити-це вигідна для людини справа ?
11.Тютюн шкодить здоров"ю?
12.Той хто палить шкодить лише власному здоров"ю?
13.Кинути палити легко?
14.Ви б хотіли допомогти вашим рідним кинути палити?
15.Тютюн забруднює навколишнє середовище?
16.Боротьба з тютюном- це легка справа?
17.З тютюном треба боротися?
18.Ви палите?
19.Скільки часу?
20.Ви бажаєте кинути палити? (якщо палите)
21.Вам потрібна допомога?
22.Ви можете випробувати свою силу волі?
До уваги класу та гостей пропонується театралізоване дійство.
Вчитель: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо.
(в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)
Закон: Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.
Учениця: Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.
Учень: Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.
Тютюн (зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити)
Свита: Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)
Закон: Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують.Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.
Здоров"я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям?
Тютюн: О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.
Здоров"я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим?
Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.
Тютюн: Та що ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?
Здоров"я: Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.
Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!
Природа:Так, винні.
Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками.
Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!
Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.
Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?
Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!
Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 3 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.
Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?
Бюджет: О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2007р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39% валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2007 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень.
Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це?
Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.
Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.
Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну. Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."
Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво!
(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)
Запальничка:Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.)
Ой, я, здається, поламалась ( плаче).
Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)
Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.)
До дітей: Виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією?
Учні: Ні.
Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно.
Вчитель: Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей.
ІІІ. Підсумок.
Дорогі дівчатка та хлопчики! Нам, вашим вчителям , батькам, наставникам, дуже хочеться,щоб ви були щасливі. Цим бажанням зумовлена і наша сьогоднішня розмова, мета якої застерегти вас від гірких помилок. Їх часто допускають і не лише в юності. Але є ж помилки, які хоч і не легко , все ж можна виправити. І є помилки фатальні, невиправні, які можуть покалічити долю , позбавити людського щастя. Тому я вас закликаю цінувати й берегти себе. Як народна мудрість говорить.
1. Що у тверезого на умі, то у п’яного язиці.
2. Хміль не вода – чоловіку біда!
3. Якщо до праці – руки дрижать, а чарочку добре держать!
4. Де чарка, там і сварка.
5. П’яному море по коліна.
6. Намогоричився до самого підборіддя!
7. Хто горілку любить, той сам себе губить.
8. Хвали себе не при чарці, а на косарці
Глибоко задумайтесь над усім, що ви сьогодні почули. Будьте здоровими, розумними, красивими. Хай вами пишаються ваші батьки і вчителі, захоплюється друзі, хай усі поважають вас за розум, культуру, гідність, чесність.

Література:
1. Закон України " Про заходи щодо попередження та зменшення вживаннятютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров"я населення".
2. Підхід життєвих ситуацій в профілактиці тютюнових проблем. Частина І.- Київ, 2000.
3. Проект державної цільової програми щодо зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров"я населення України на 2008-2012 роки.
4. Тютюн і закон або Рамкова Конвеція по боротьбі проти тютюну ратифікована, що далі? - Київ, 2005.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: Aneta (31.03.2010) | Автор: Анна Семененко
Переглядів: 12643 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.0/1 |
Всього коментарів: 1
1 admin  
0
Уже така виховна є на сайті

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2024
Сайт управляється системою uCoz