П'ятниця, 26.04.2024
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2225
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Солодкий звук імені твого...
Солодкий звук імені твого...
Мета:
-розширити кругозір учнів про походження імен, їхнє значення у різних народів; дати пояснення про силу звучання імені;
-поглибити знання про славних наших земляків, про значення імені в житті людини;
-виховувати повагу до свого імені, гордості за своїх батьків.
Наочне оформлення. Виставка літератури «Твоє ім9;я — твій друг»,
плакат класу з іменами та фотографіями.
Нема нагороди більшої, ніж ім'я, Нема скарбу дорожчого над
життя.Бережи це.
(Расул Гамзатов)

Ведуча. У нашому класі імена розподілилися так: Володимир, Микола, Сергій, Вікторія, Віталій, Олександр, Надія, Наталія, Ігор, Оксана, Василь, Ірина, Анатолій, Михайло, Дмитро, Тетяна.
Як же прийшли в нашу мову імена, і як вони змінювалися протягом свого існування? У росіян, українців, білорусів є імена, по батькові, прізвища. А в більшості країн Заходу люди один до одного звертаються по імені, незважаючи на вік чи по саду, і лише в офіційних випадках — на прізвище.
Ведучий. Розділ лексикології, що вивчає власні імена, називається аноматологія, аномастика (гр. онома — «ім'я»).
Князівським нащадкам Східні слов'яни давали лише такі імена: Олег, Ігор, Володимир, Владислав, Мстислав, Богдан, Ярослав, Віра, Надія, Любов, Людмила. Вони означали: Ігор — «воїн», Олег — «священний», Володимир — «володар», Богдан — «подарунок від бога».
Ведуча. Чимало імен з'явилося на Русі із введенням християнства. З Візантії на Русь привезено списки узаконених релігією імен, у них зазначалося, яких святих у який день вшановували. Новонародженим дітям давали імена святих. Так з'явилися: Аквилон, Ісаак, Лука, Садон. Тепер про дітей, піклувалися святі заступники. До нас дійшли такі імена, як Філофен, Рувем, Мордарій, Далмат, але люди відмовлялися називати дітей некрасивими іменами.
Ведучий. Жителі Землі надзвичайно шанували сильних звірів, тому назви багатьох хижаків стали іменами-талісманами. Ім'я Лев (у слов'ян) Вовк, Волк, Вук, Вольф, Вольфган — трансформувались у різних народів.
Ведуча. У 1979 році, як повідомлялось у пресі, на рейсовому літаку Ріо-де-Жанейро — Сан-Пауло (Бразилія) якась пасажирка страшенно обурилася, коли стюардеса назвала її сеньйорою Марія да Куна. Вона вимагала, щоб у список внесли її повне ім'я: Марія-Терца-Франциска-дес-Аесіс-да-Донде-пао-да-Роха-дес-Ісесенда-дос-да-Саг-радо-Дорокау-де-Пзус-Перейра-да-Куна. Літак запізнився, бо ім'я пасажирки доводилося щоразу повністю повторювати на всіх зупинках при зльоті та посадці.
Ведучий. У книзі Г. Глинського «Твоє ім'я — твій друг» знаходимо цікавий факт. На одному з Гавайських островів існує жіноче наймення із 65 літер. Його вільний переклад такий: «Мій любий вінок із чудового сплетеного лісового листя плине поміж хмарами вранішнього неба і розливає солодкі пахощі».
Ведуча. Після Жовтневої соціалістичної революції батьки одержали право самі вибирати імена дітям, з'явились імена на честь подій у країні. Наприклад: Октябрина, Декрета, Свобода. Та не всі імена прижилися. Після польоту в космос першої людини у нашій країні побільшало Юріїв. Молода португалка назвала доньку Гагаринкою, а на честь пароплава і його рідного порту, Асозефіна Алвіш своїх дочок-близнят, 1975 року народ ження, назвала Україна і Одеса.
Ведуча. Між ім'ям, характером і долею існує певний зв'язок, про який здогадувались ще древні люди. Вони вважали, що, знаючи ім'я, на людину можна впливати, і тому новонародженим давали два імені, із яких головне тримали в секреті. Якщо так, то змінивши ім'я, можна змінити долю? І люди намагались робити це різними способами. Римляни, наприклад, писали ім'я перевернутими буквами, щоб викликати переворот долі в житті людини.
Що ж означають ваші імена і які долі вони несуть?
(Ведучі зачитують інформацію про імена).
Сергій у перекладі з латині - високочтімий. 
Сергій володіє такими чудовими якостями, як відповідальність, товариськість, доброта і вірність. У нього, як правило, високо розвинутий інтелект, тонке почуття гумору та багата уява.
Сергій не схильний до лідерства, не любить бути в центрі уваги і у нього, як правило, не буває проблем з самолюбством. Будь-якими засобами він уникає конфліктів, надійний як друг і цікавий співрозмовник.

Микола у перекладі з грецької - переможець народів. 
З самого раннього дитинства Колю відрізняють рухливість і допитливість. Зазвичай він добре вчиться, не віддаючи особливого уподобання якомусь окремому предмету. Він любить читати і обдарований багатьма талантами - Коля музикальний, добре малює і у нього багата уява.

Михайло у перекладі з давньоєврейського - хто як Бог.
Це ім'я по своїй енергетиці досить світле і тихе, хоча закінчується на досить низькою ноті, надає слову деяку грунтовність і навіть суворість. Зазвичай в ранньому віці для Миши характерні рухливість, товариськість, допитливість і активність.

Ігор. Скандинавське ім'я, означає «войовничий».
В дитинстві всі Ігорі - активні, жваві і рухливі діти. Вони здатні, старанно і терплячі; особливо вдається їм математика. Можуть поєднувати навчання з захопленнями і активними дитячими іграми. Дратівливість і ворохобні. Займаються спортом, причому «зимові» Ігорі часто досягають великих успіхів.
Найкращим чином здібності Ігоря можуть проявитися в тих областях, де все буде залежати від його власних зусиль. У відносинах з колегами може створювати складності його вимогливість, нетерпимість до слабостям інших людей.

Дмитро у перекладі з грецької - належить Деметрі (богині землеробства).
У дитинстві для Дмитра характерні приступи капризності, що чергуються з бурхливим веселощами. Потім, дорослішаючи, Діма змінюється, в ньому починає пробуджуватись самостійність, а також стриманість і спокій. Він дружелюбний, незлобний, однак образа і несправедливість можуть викликати раптові спалахи гніву, на щастя, короткі. У дитинстві це нерідко виражається в колотнечу, які можуть або загартувати характер, або, як це не сумно, зламати його.

Володимир. Ім'я походить зі старослов'янської, означає «володіє світом».
Найбільш характерна риса більшості Владимирів - значний запас впевненого спокою і легкості в спілкуванні. Вони допитливі, дещо азартні і авантюрні. Відрізняються впевненістю в собі, товариськістю і добротою. Поєднання цих рис, як правило, дозволяє Володимиру зайняти високе положення в суспільстві. Для нього характерна неконфліктність та дипломатичність. Володимир вміє обходити гострі кути, що може стати в нагоді в професії юриста, дипломата, а також у бізнесі.

Віталій у перекладі з латині - життєвий.
Для Віталія, як правило, характерні оптимізм, м'якість, рухливість; разом з тим, деякий відрив від дійсності, схильність до мрійливості.
І зовні, і характером Віталій схожий на матір, сильну прихильність до якої зберігає протягом усього життя. В юності, у прагненні самоствердитися, може бути досить різким, навіть грубуватим, але малоймовірно, що ці риси залишаться на все життя. Сором’язливий.
У Віталія гнучкий розум, він вміє пристосуватися до обставин, хитроватий.

Василь у перекладі з грецької - царський.
Це ім'я наділяє людину такими душевними якостями, як відкритість, добродушність і спокійна життєрадісність, що завжди привертає до нього людей.
З дитинства Василь надзвичайно комунікальний, у нього багато друзів, він легко сходиться з людьми; в інтересах дружби здатний жертвувати якщо не всім, то багато чим. Часто перебуває в ілюзіях щодо порядності своїх друзів.

Анатолій. Це ім’я у перекладі з давньогрецької - східний.
У дитинстві Анатолій - спокійна дитина з багатою фантазією, його внутрішня енергія зазвичай знаходить вихід в мрійливій і добре розвиненій уяві. Його власні фантазії і світ пригодницьких романів часто замінює йому реальність.
У міру дорослішання в ньому починають проявлятися величезна воля і завзятість. Він вміє ставити цілі і повільно, але наполегливо, практично завжди домагається блискучих результатів у їх досягненні.

Олександр - захисник людей, той що оберігає людей.
Часто народжується слабким або хворіє в дитинстві. Але регулярні заняття спортом фізично загартовують його: виростає міцний і стійкий чоловік.
Володіє розумом чітким, тверезим, злегка іронічним, швидким і багатостороннім. Здатний до зваженої поведінки, оберігає себе від потрясінь. В Олександра завжди присутня деяка тонка відчуженість від реалій життя. Може бути щедрим і благородним матеріально, але жертвувати собою не схильний.

Ім’я Тетяна походить з грецького і означає засновниця.
Тетяна - ім'я емоційне і тверде одночасно. У ньому є якась рішучість і самовпевненість, і таке ім'я наділяє свою господарку цими ж якостями.
Татьяна, як правило вперта, принципова, цілеспрямована, любить наполягти на своєму і не терпить заперечень. Серед Тетян дуже багато практичних, не сентиментальних жінок, які володіють надзвичайною ділової хваткою.
Незважаючи на зайву імпульсивність і поривистість, які у неї зрідка проявляються, Тетяна грунтовна, вдумлива і працьовита.

Наталія у перекладі з латині — природна. 
У цьому імені за зовнішньою м'якістю ховається бурхливий темперамент. І ці якості виявляються в характері Наталії різною мірою залежно від виховання і умов життя.
Вона оптимістична, активна, дуже діяльна, постійно норовить втрутитися у все, іноді навіть не в свою справу. У неї веселий і контактний характер, вона все встигає, дуже любить компанії.

Енергетика імені Надія несе великий заряд терпіння і готовності до чогось хорошого. Жінки з цим ім'ям володіють твердістю і грунтовністю, які виявляються в Надіному характері з раннього віку. Вона достатньо усидлива, терпляча, правда, іноді зайве серйозна і уперта. При цьому їй властиві оптимізм і життєрадісність.

Оксана у перекладі з грецького — іноземка, мандрівниця.
Ксенія - український варіант цього імені, Оксана, - цілком самостійні імена, але їх енергетика дуже схожа, тому вплив теж дуже схожий. При цьому всі якості у Оксани будуть м'якшими і стриманими, чим у Ксенії.
Жінки, що носять це ім'я, вельми привабливі, яскраві, неординарні, дуже діяльні, енергійні і цілеспрямовані. Їх неординарність виявляється в манері спілкуватися, в одязі, косметиці, у виборі професії і чоловіка.

Ірина у перекладі з грецького мирна. 
У характері Ірини чудово урівноважені такі якості, як твердість, рішучість, життєрадісність, рухливість і цілеспрямованість. В той же час, в нім спостерігається достатня незалежність. Ірина геть позбавлена сентиментальності, але не жорстока.

Вікторія у перекладі з латині — перемога. 
Колір імені — коричневий.
У дитинстві дуже прив'язана до батька і часто успадковує багато його риси. Це скоріше практична, чим романтична натура. У її характері відчувається деяка невпевненість, яку вона намагається приховати, самостверджується нарочито демонстративною поведінкою, макіяжем або одягом.


...Ллються з вуст солодкі звуки,
З ними тануть почуття,
Я назву п’янкі сполуки
Твого власного ім’я.

Ведучий. А зараз ми вам розповімо про те, яке значення імені як вербального засобу спілкування.
Ведуча. Чи є солодший звук для людського вуха за її власне ім’я? В ньому магія, сила впливати і підкоряти нас, почувши його ми мимоволі дослухаємось до того, хто його вимовив... Той, хто добре знається на психології людських почуттів, давно собі затямив, що пересічна людина набагато більше прив’язана до свого імені, аніж до всіх інших імен на землі разом узятих.
Ведучий. Лишень запам’ятайте ім’я і звертайтеся до людини, вимовляйте його невимушено, і ось ви уже зробили їй приємний комплімент, прихилили до себе. Та варто вам забути його, помилитися, або переплутати і от ви уже ні в сих, ні в тих. Погодьтесь, що коли вам хтось пише листа і, звертаючись, робить помилку у вашому імені, це дуже неприємно, хай навіть ви розумієте, що, можливо, адресант не хотів завдати вам прикрощів. Наскільки значне місце в житті людини посідає її власне ім’я?
Ведуча. Згадаймо в цьому контексті політику! Як можна здобути значну повагу, а отже і вплив на людину, запам’ятавши її ім’я? Приміром, Франклін Рузвельт (32-й президент Сполучених Штатів), знав, що одним з найпростіших, та водночас дієвих та важливих шляхів навертання людей на свій бік, є запам’ятовування імен й уміння змусити людину відчути свою значущість. Одним з перших років політичної грамотності є такий вислів: „Пам’ятати ім’я виборця – це мистецтво керувати державою. Забути – означає пуститися в непам’ять”. У діловому житті та спеціальних контактах здатність згадати потрібне ім’я майже така само важлива, як і в політиці.
Ведучий. Наполеон ІІІ, імператор Франції та племінник великого Наполеона, пишався тим, що він, незважаючи на свої монархічні клопоти, був спроможний згадати ім’я людини, що будь-коли йому стрічалася. Як йому це вдавалося? Дуже просто. Якщо він чув ім’я, вимовлене не досить розбірливо, то просив ще раз повторити йому нове імення. А коли воно було незвичним, то питав як його писати.
Ведуча. Впродовж розмови він старався декілька разів промовити щойно почуте ім’я, а про себе пов’язати його з якоюсь характерною рисою, виразом обличчя або загальним виглядом людини. Якщо нова людина була видатною особою, Наполеон докладав додаткових зусиль, щоб запам’ятати її ім’я. Щойно його Імператорська Величність лишалася на самоті, він записував це ім’я на аркушику паперу, відтак зосереджено вдивлявся в його обриси, закарбовуючи його у пам’яті, і рвав аркуш. Таким чином він досягав того, що зорова та слухова пам’ять надійно зберігали потрібне йому ім’я. Все це звісно відбирає час, проте „гарні манери” потребують маленьких жертв.
Ведучий. Пам’ятаючи, що для людини звук її імені – найсолодший і найважливіший у мовлені, не забуваймо частіше називати друзів та знайомих на ім’я. До того ж, в нашій мові існує безліч пестливих наймень, які ще більше зближують співрозмовників, ламаючи будь-які стіни і крижані огорожі.
Ведуча. Проте не варто використовувати весь арсенал зменшувально-пестливих імен до людини, з якою у вас суто ділові стосунки, інакше вас неправильно зрозуміють. Отож, усе має бути до ладу і до місця, тоді ви досягнете свого у спілкуванні, а ще отримаєте від цього насолоду, адже робити приємне іншим, вдвічі приємніше для себе особисто.

Ведучий. А тепер проведемо невеличку вікторину, пов'язану з іменами. Поділимо клас на команди. Кожна команда повинна мати назву.
Запитання для вікторини
1.Без запинки назвати 10 чоловічих імен (дівчатам).
2.Без запинки назвати 10 жіночих імен (хлопцям).
З.Які ви знаєте спільнокореневі жіночі та чоловічі імена?
4.Як називаються люди з однаковими іменами?
5.Що означають імена Вікторія, Олександр, Тетяна?
б.Назвати найбільше старовинних імен.
7.Назвати справжнє ім'я української поетеси Лесі Українки. (Лариса Косач)
8. Назвати почуття, пов'язані з іменами. (Віра, надія, любов)
 9.Які квіти мають назву імен? (Лілія, іван-чай)
10.Які ви знаєте (українські народні) пісні з іменами?  

Ведуча. Отже, ім'я — це нагорода, яку ви заслужили, не ім'я прославляє людину, а людина ім'я. Пам’ятайте про це. Пам’ятайте про те, яку силу ви маєте, знаючи ім’я тієї чи іншої людини.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: Prue (05.11.2009) | Автор: Загарій Галина
Переглядів: 6636 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 4.7/11 |
Всього коментарів: 3
3 лев  
1
dy

2 lusko  
1
Да, робота хороша. Про імена написано коротко і ясно. У цікавій формі проходить знайомство дітей із вербальним спілкуванням.

1 bandut  
2
Хороша робота! Цікава для дітей різного віку.

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2024
Сайт управляється системою uCoz