Вівторок, 20.02.2018
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2206
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Щастя. Як його досягти?
Тема: Щастя. Як його досягти?

Мета: допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію «щастя», дати можливість упевнитися їм, що досягнення щастя залежить від їхніх особистих зусиль, виховати людяність, працьовитість.

Учитель: Нашу годину спілкування я хотів почати віршем « Щастя»
ЩАСТЯ
Щастя – це вічна дорога земна,
Щастя – це літо, зима і весна,
Щастя – це сонце, злива і сніг,
Щастя – це пісню ділити на всіх,
Щастя – це віра в добро і любов,
Щастя – це музика вільних дібров,
Щастя – це друзі і рідний твій дім.
Щастя – це світ, подарований всім.
Согодні ми проведемо диспут на тему: « Щастя. Як ми його розуміємо?». Чому я обрав саме таку тему? Насамперед тому, що, мабуть, немає такої людини серед нас, яка б не хотіла бути щасливою. Але чи всі знають, як цього досягти. Тож спробуємо з’ясувати що таке щастя, висловимо свої думки, а також дізнаємося, що потрібно для того, щоб бути щасливим.
Як часто нам хочеться, щоб життя нагадувало відео кліп, кінофільм, улюблену книгу, де на долю героїв випадає удача й кохання, багатство.
А як же пояснюють слово щастя словники?…
Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. ( Тлумачний словник української мови).
Щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення. ( Український педагогічний словник ).
Щастя – благополуччя, земна благодать, бажання жити без горя, смутку, тривоги, спокій і задоволення взагалі, усе бажане, усе те, що заспокоює і задовольняє людину, за переконаннями, смаками і звичками її. ( Словник Даля ).
Ви, мабуть, чули про «гормони щастя». Що ж це таке?
Учениця. У нашому головному мозку виробляються ендорфіни – «гормони щастя». Ендорфіни з’єднуються з оплатними рецепторами, що є в нашому організмі і полегшують проведення нервового імпульсу, який «біжить» в «центр задоволення». Збудження цього нервового центру дає нам відчуття легкості, радості і бадьорості. Допитливі учені, що займалися дослідженням « гормонів щастя» в 70-их роках, покладали величезні надії на їх штучні аналоги. Але всі досліди виявилися невдалими: річ у тому, що звикання до цих речовин виникало набагато швидше, ніж, наприклад, до героїну. Тому небезпечні дослідження були припинені. Проте наука визнає набагато більш нешкідливі способи «ощасливлення» людства. Всі вони ґрунтуються не на введення ендорфінів ззовні, а на посиленні їх синтезу в нашому організмі. Найпростішим способом підвищення концентрації ендорфінів є поїдання шоколаду. Шоколад – це відмінний антидепресант. Він стимулює викид ендорфінів, які покращують настрій і підтримують тонус організму. За даними істориків, видана заміж за Людовика ХІІІ, дочка іспанського короля Ганна Австрійська використовувала привезений з батьківщини шоколад як рятівний засіб від самотності і ностальгії.
Але всі, без винятку, хочуть бути щасливими. А що говорять про щастя повір'я? Інколи бачимо, що люди дарують один одному різні сувеніри-талісмани на щастя. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим. Підкова на щастя. Звідки ж походить цей вислів? Чому знайдена підкова приносить щастя?
Учень. Підковувати коней почали ще до нової ери і робили це спочатку заради краси: були підкови із золота або срібла. Під час бігу коні легко губили «взуванку», і підкова дійсно була дорогою знахідкою. Тим більше, що привілейовані знатні люди (аристок¬рати) вважали принизливим піднімати підкову з шляху.
Учень. Розповідають, що англійський дипломат XVII століття лорд Кастлей, вихваляючись своєю за¬можністю, наказав прикріплювати до копит власних коней підкови із срібла на «живу нитку», аби вони швидше губилися. Серед слуг лорда був коваль, який швидко набивав нову підкову, щоб невдовзі кінь за¬губив і її.
Як витлумачено поняття «щастя» в прислів’ях та приказках?
Щастя без розуму - торбина дірява.
Кому щастя, тому й доля.
Кому щастя, тому й півень несеться.
Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий.
Аби щастя, а розум буде.
В щасті не без ворога.
З щастям по гриби ходити, з щастям рибу бродити, а без щастя нігде, ані за поріг.
На чуже щастя не впасти.

А тепер послухаємо, що сказали про щастя видатні люди:
Щастя – це трикутник, а в нім три сторони: віра, надія, любов.
Богдан-Ігор Антонич
В житті існує тільки одне щастя – кохати і бути коханою.
Жорж Санд
…до щастя дорога веде через річку – та річка із крові та трішки із сліз, але ти не бійся. Не втопишся. Лізь.
Василь Симоненко
Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так ми у ньому, і воно біля нас шукає нас самих.
Григорій Сковорода
Не ганяйся за щастям: воно завжди в тобі самому.
Піфагор
Насолоджуватися щастям – велике благо, мати можливість давати його іншим – благо ще більше.
Френсіс Бекон
В погоні за щастям іноді потрібно просто зупинитися і бути щасливим.
Дейл Карнегі
Щасливий той, хто щасливий у себе вдома.
Лев Толстой
Щастя дається тому, хто багато працює.
Леонардо да Вінчі
Дбаючи про щастя інших, ми знаходимо своє власне.
Платон
Найпрекрасніші і водночас найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись про щастя інших.
В.Сухомлинський
Людина, яка думає тільки про себе і шукає в усьому свою вигоду, не може бути щасливою.
Сенека
Щасливий, кому вдалося знайти щасливе життя, але щасливіший, хто вміє користуватися ним.
Григорій Сковорода
Щастя – не слово, не гроші – все це минає,
Щастя – це друзі хороші, шана людська.
О. Підсуха
Щастя особистості поза суспільством неможливе, як неможливе життя рослини, висмикнутої з ґрунту й кинутої в неродючий пісок.
О.Толстой
Скільки людей, стільки й оцінок щастя. Бо воно нестабільне, нетривке: нині таке, а завтра зовсім інше. Щастя – це відчуття комфорту в дану хвилину. Якщо вмієш робити цю хвилину довшою – ти щаслива людина.
Щастя – як здоров’я: якщо його не помічаєш, значить воно є.
Іван Тургенєв
Як мені даровано багато, скільки в мене щастя, чорт візьми! – на землі сміятись і страждати, жити і любить поміж людьми!
В.Симоненко
Є два бажання, здійснення яких може скласти істинне щастя людини – бути корисним і мати спокійну совість. Л.Толстой

Джерело щастя – сім’я.
А. Макаренко

А як розумієте щастя ви? Чи згодні ви з тим, про що говорять Сенека, Платон, Сковорода, Сухомлинський та інші?

Учні висловлюють свої думки про щастя…

Кожен уявляє своє щастя по-різному:
Для одних – це почесті, хвала,
А для інших щастя – у багатстві,
Бідність для таких людей – біда.
Хворим щастя бачиться в здоров’ї.
Кожен, хто згубив його, жалкує.
Мати за одужанням дитини
Власного життя не пошкодує.
В’язень мріє про жадану волю.
Одинокого гнітить біль самоти.
Важко, мабуть, на усій планеті
Повністю щасливого знайти.
Під загальний заголовок «щастя»
Безліч можна віднести речей.
І, можливо, стільки його видів,
Скільки на Землі живе людей.

У кожної людини своє поняття, що таке щастя, що потрібно для того, щоб бути щасливим. Більшість виділяють три складові щастя: багатство ( гроші, достаток), здоров’я ( своє та рідних) і кохання.
Як ви думаєте, чому в різних людей різне розуміння щастя?
(Поняття щастя стосується духовного світу людини. А скільки людей – стільки світів. Тож зрозуміло, що кожен витлумачуватиме щастя по-своєму. Для когось – це задоволення, втіха; для когось – добробут. Хтось щастя розуміє як удачу, талан. Для інших щастя – це радість.
Оскільки кожна людина живе своїм життям, то й відчуття втіхи від нього в кожного своє. Саме тому й найзагальніші рекомендації як жити, щоб досягти щастя, є дуже умовними.)
І в минулому чимало мудрих людей прагнули збагнути, що таке щастя. Давайте прислухаємося до їх роздумів. Вони допоможуть нам знайти свою відповідь на це питання.

Джерело щастя – сім’я.
А.Макаренко

Чи погоджуєтесь ви з цією думкою?
(Найкращою підтримкою є хороша атмосфера у сім’ї , добрі стосунки з друзями. Підтримка близьких допомагає долати труднощі, що, можливо, не під силу для самотньої людини. Присутність близьких нам людей посилює відчуття задоволення. Прекрасні хвилини, пережиті разом з близькою нам людиною, вдвічі прекрасніші чи щасливіші.)
Чи згодні ви з думкою Жорж Санд: « У житті існує тільки одне щастя – кохати і бути коханою»?
Чи можна розуміти цей вислів так: поки не зустрів кохання – ти нещасна людина?
А якщо людина кохає без взаємності, її теж можна вважати щасливою?
(Кохання змінює людину на краще, дарує їй нові чудові відчуття, мрії. У коханні споріднюються душі двох людей. І навіть нерозділене кохання прекрасне вже тим, що людина відкриває для себе красу іншої особистості.)
Чи можна бути щасливою людиною, у якої є абсолютно все, про що тільки можна мріяти, але немає любові і добра в душі?
Давайте поміркуємо над словами Леонардо да Вінчі : «Щастя дається тому, хто багато працює».
Чи може праця зробити людину щасливою?
(Щасливою людину робить зовсім не престижна або творча робота як така, а перед усім та, в яку людина вкладає свою душу, від якої отримує задоволення.)
Якщо людина не любить свою роботу – вона нещаслива?
Тільки від нас залежить, як використати можливості, що надає нам життя. Крилата мудрість учить: « Щасливий випадок допоможе тільки тому, хто добре підготовлений до нього».
Як можна зрозуміти ці слова?
Уявімо собі двох юнаків з однаковою освітою і кваліфікацією, які прийшли працювати на підприємство. Один з них багато років вивчав іноземні мови, а другий вважав це зайвим. Коли на підприємство приїжджали закордонні замовники, керівництво використовувало добре знання мов першого з юнаків, запрошувало його на переговори. І коли одного дня виникла потреба послати фахівця із знанням іноземних мов на тимчасову роботу за кордон, перший , незважаючи на молодий вік, був обраний.
Чи міг другий вважати, що його колезі пощастило, а йому ні? Адже цією доброю нагодою міг скористатися тільки той, хто був до неї готовий.
Постійна робота над самим собою може принести щастя. Перемога над власними недоліками – найсолодша, адже людина таким чином відчуває себе вільною і сильною морально. Отже, робота над самим собою, відчуття власної значимості – в цих факторах теж міститься щастя.
Спробуйте спростувати або підтвердити висловлювання:
Щастя – не слово, не гроші – все це минає,
Щастя – це друзі хороші, шана людська. О.Підсуха

Чи може людина бути щасливою без грошей і нещасною з купою грошей?
Жити в постійному стресі за своє багатство: згорить, вкрадуть, згниє…
Хіба цей страх може бути сумісним із щастям?
У Сомерсета Моєма є вислів: «Гроші – це шосте відчуття, без якого людина не може в достатній мірі скористатись рештою п’ятьма».
Отже, гроші – найнеобхідніша для щастя річ. Так, гроші у житті дуже важливі, але зробити людину щасливою вони не можуть.
«Щастя і нещастя приходять з нашої вини», - вважав китайський філософ Мен Цзи.
Чи вірить у це твердження хтось із нас?
(Воно у більшості випадків справедливе. Хоча ми називаємо щастям приємні, а горем – неприємні події людського життя, та в дійсності людина сама є творцем свого щастя. Каліцтво, викликане необережною їздою на мотоциклі чи автомобілі, - це нещастя, в якому винна сама людина.)
Чи завжди здійснене бажання приносить людині справжнє щастя?
Як ви думаєте, що необхідно для вашого щастя? Здійснення яких бажань принесе вам радість і щастя?

А тепер давайте подумаємо над тим, хто може бути щасливим:
1.Той, хто любить людей, хто дбає про них.
2.Той, хто має мету і домагається її.
3.Хто вірить у щастя.
4.Хто займається улюбленою справою.

Чи можете ви стати творцями свого щастя? Що для цього треба?
Давайте складемо поради, використовуючи вислови видатних людей та ваші особисті думки, як стати щасливими.

Висновки.
Щоб стати щасливими ми маємо:
1.По-доброму ставитись до інших, завжди бути готовим допомогти людині, яка потребує твого співчуття, поради або допомоги.
2.Будь-яку працю перетворювати на творчість.
3.Пам’ятати, що гроші важлива складова твого життя, але не головна..
4.Дарувати щастя людині, яку любиш і цінувати її щире ставлення до тебе.
5.Постійно працювати над вдосконаленням власної особистості.
6.Сприймати життя оптимістично.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: Tiagai_Ivan (20.10.2010)
Переглядів: 3740 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 2
2  
Набирав з журналу, що дав класний керівник!

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2018
Сайт управляється системою uCoz