Вівторок, 22.05.2018
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2208
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Не будь собі ворогом!
Виховна година
«Не будь собі ворогом»

Мета: Виховувати в учнів негативне ставлення до вживання алкогольних напоїв, тютюнокуріння та наркотиків, бажання і вміння вести здоровий спосіб життя, критично ставитися до своїх нега¬тивних вчинків; спонукати учнів до роздумів.
(На дошці запис).
Майбутнє наше — то лиш наша справа,
Лиш наших рук, і совісті, й ума.
Кивать на когось — ми не маєм права,
Та і кивать на кого нам нема!
Класний керівник: У середньовічних лицар¬ських романах про короля Артура розповідається, що на королівських банкетах лицарі сідали за круглий стіл, щоб не було суперечок із приводу того, хто сидить на почесному місці, а кому діс¬танеться непочесне місце.
Згодом круглий стіл став неодмінним атрибутом на міжнародних конференціях, дипломатичних переговорах. Вислів «сісти за круглий стіл» тепер означає почати доброзичливий обмін думками, ми¬ролюбні переговори.
У нас сьогодні є чудова нагода сісти за наш імп¬ровізований круглий стіл для серйозної розмови про вміння вести здоровий спосіб життя, негатив¬не ставлення до вживання алкогольних напоїв, тютюнокуріння та наркотиків.
У роботі круглого столу беруть участь: учений, лі¬карі, статист, соціолог, аналітик, правоохоронні органи.
Перше слово я надаю вченому медичної валеології.
Учений. У кінці XX століття лідери світової науки визначили проблему здоров'я населення як одну з глобальних проблем. За сучасними уявлен¬нями, здоров'я вже не розглядається як суто ме¬дична проблема. Більше того, комплекс медичних питань становить лише 10% феномена здоров'я. Тобто суто медичний аспект не є головним серед різноманітності впливів на здоров'я людини. Ме¬дичне визначення здоров'я як відсутності хвороби, не відповідає життєвим реаліям. Здоров'я людини і тривалість її життя залежить у першу чергу від неї самої.
Основними об'єктами управління в роботі, спрямованій на збереження та зміцнення здоров'я, є:
1. Рівень гігієнічної культури різних верств на¬селення.
2. Рівень діагностично-оздоровчої і санітарно-освітньої роботи, яка здійснюється спеціалістами медичних і немедичних закладів.
3. Рівень науково-методичного забезпечення цієї роботи.
4. Кадрові ресурси.
5. Система соціально-економічного стимулювання здорового способу життя.
6. Інфраструктура та індустрія здоров'я.
7. Рівень добробуту.
8. Житлові умови.
9. Умови побуту.
10. Стан довкілля.
11. Кількість державних програм щодо збереження та зміцнення здоров’я.
Найбільш повний зв'язок між спо¬собом життям та здоров'ям відбиває поняття здо¬ровий спосіб життя — тобто, це все в людській діяльності, що стосується збереження, зміцнення здоров'я.
Основним напрямком медичної діяльності є профілактично-оздоровчий. Він включає в себе медичні норми формування здорового способу життя, а саме: дотримання правил диспансери¬зації; володіння наданням першої медичної до¬помоги; своєчасне звернення за медичною допо¬могою. Необхідно сформувати у людини почуття відповідальності за власне здоров'я. До гігієніч¬них норм формування здорового способу життя належить: руховий режим; контроль маси тіла; відмова від куріння, алкоголю, наркотиків; укрі¬плення центральної нервової системи; режим харчування; режими праці та відпочинку; до¬тримання гігієни праці та виробничої санітарії; загартування та інше.
Класний керівник. За даними Всесвітньої ор¬ганізації охорони здоров'я, понад 3 млн. людей стають жертвами тютюнокуріння. Щодня сотні людей умирають від раку легенів, коронарної хво¬роби серця або інсульту і в багатьох випадках при¬чиною смерті є тютюнокуріння. Це зло людства бере свій початок у далекому минулому.
Хто не знає про доктора Фауста і його одвічного супутника й духовного супротивника Мефістофеля? Чудовий твір великого Й. Гете «Фауст» вивчається в школі. Проте, можливо, ви не звернули увагу на такий маленький цікавий епізод. Після відкриття Америки Фауст у супро¬воді Мефістофеля побував у Новому Світі. Вони виявили там багато цікавого, зокрема небачені рослини і поміж них тютюн. Вельми обізнаний, як завжди, Мефістофель заявив: «Корисна трав¬ка, не лопух якийсь! Вона ощасливить Старий світ. Хто хоч раз закурить, той не покине цієї забавки».
«Чи не набити вам тютюном люльку, шановний докторе? — Не треба. Це забавка для дурнів», — рішуче відповів Фауст.
Тютюн твердим кроком рухається світом. Є люди, яким це вигідно: тю¬тюнові фабрики мають неабиякий прибуток. Але справа не в бізнесі, а в нас — у людях. Що дає людині куріння? Про це нам доповідають лікарі-наркологи.
Лікар. Кажуть, що крапля нікотину вбиває коня. Чому ж людина витримує, адже в процесі хронічного вживання тю¬тюну, організм одержує не одну краплю нікотину? Це тому, що в одній сигареті мала доза нікотину (лише в разі вику¬рювання кількох сигарет підряд може бути шоковий стан, що призводить до смерті). По-друге, до отрути нікотину організм швидко звикає. Якийсь час людина може не помічати змін в організмі, але до 40—45 років ці зміни надто помітні. Одна викурена сигарета викликає звуження кро¬воносних судин на 25—35 хвилин. А це зна¬чить, що мозок не одержує достатню кіль¬кість поживних речовин. Тому, коли учень на перерві курить, на уроці його мозок не працює.
Серед хворих на бронхіт - 75% серед хворих туберкульозом 95% курців. Ніко¬тин діє на центральну нервову систему: з'явля¬ється головний біль, послаблюється пам'ять, знижується працездатність. Учні, які курять, здебільшого погано вчаться. А ще підлітки ку¬рять потай від дорослих, поспішають, глибоко затягуючись тютюновим димом. При цьому тютюн згорає швидше, і дим більш насичений отруйними речовинами, радіоактивним полонієм. При повільному згоранні тютюну в дим пере¬ходить 20% нікотину, а при швидшому — вдвоє більше. Тютюнова отрута дуже підступна ще через те, що її пагубний вплив на організм якийсь час залишається непомітним. Жінки, які курять, виглядають набагато старшими, шкіра скоріше покривається зморшками, голос стає хриплим і грубим.
Класний керівник. А вчені-статисти про це явище кажуть наступне: тютюновий дим містить 4000 хіміч¬них сполук, 40 з яких викликають рак, а також декілька сот отрут, включаючи нікотин, ціанід, миш'як, формальдегід, вуглекислий газ та ра¬діоактивні речовини: полоній, свинець, вісмут. Пачка цигарок на день — це біля 500 рентген опромінення на рік! Температура запаленої цигарки 700-900 градусів! Легені курця зі стажем — чорні. Та, незважаючи на це, мільйони людей курять.
Пам'ятайте, в Європі сьогодні курити немодно. Ось послухайте слова Ольги Сумської, заслуженої артистки України: «Куріння це — антипод здоров'я, який нівечить красу і робить тебе сірим, непомітним у натовпі курців. Не крокуй із ними до передчасної старості. Життя — таке прекрасне. Розвивай свої таланти. Тільки в цьому насолода, успіх, щастя».
Олександра Ніколаєнко, «Міс Україна» про куріння говорить наступне: «Курити сьогод¬ні — не модно в усьому світі! Давайте краще любити одне одного і думати про майбутнє своє і наших нащадків. Дайте їм шанс вирости здоровими! Не збагачуйте продавців диму!».
Звичайно, кожен із вас знає, що крім ку¬ріння шкідливим для здоров'я є вживання алкоголю. Спочатку він знищує печінку, а згодом і людину взагалі. Але незважаючи на це люди п'ють. Слово аналітику
Аналітик.
Щоб випить, є для цього приводи:
Хрестини, свято, зустріч, проводи,
Мороз, відлига, рік Новий,
Веселий настрій і сумний,
Розлука, поминки, весілля,
Одужання і новосілля,
На службі успіх, новий чин,
І так пияцтво — без причин.
Як протистояти спокусам, як відмовитися випити за здоров'я на дні народження, за щастя на весіллі, за успіх, зустрічаючи Новий рік? Треба мати тверді переконання і вміння наполягати на своєму.
Умій сказати «Ні!» і запиши на свій рахунок ще одну велику перемогу в боротьбі за власне здоров'я.
Класний керівник. Я передаю слово соціо¬логу.
Соціолог. В Україні спостерігається висо¬кий рівень вживання алкоголю підлітками та учнівською молоддю, а також зростання обсягів споживання найпоширеніших для цього віку пива, слабоалкогольних та міцних напоїв. Але запам'ятайте: 330 мл пива (одна пляшка), 150 мл вина (один келих) і 50 мл горілки (одна чарка) містить однакову кількість алкоголю.
Для смерті людини достатньо дози, якої не витримає серце або не знешкодить печінка.
Класний керівник. В уявленні багатьох під¬літків вживання алкоголю є ознакою стильного життя, що стимулює бажання йти в ногу з ча¬сом. Але лікар-психіатр стверджує інше.
Лікар-психіатр. Під час вживання алко¬гольних напоїв спостерігаються «провали» в пам'яті, швидке сп'яніння; погіршення фахо¬вих та навчальних навичок; агресія, втрата самоконтролю, неприємності (бійки, сварки, конфлікти ).
Навіть одна з цих ознак підвищує ризик виникнення алкогольної залежності. А на¬явність кількох — пряма дорога до алкого¬лізму. Зупинитися важко! А чи варто було починати?
Класний керівник. Статистика говорить наступне.
Статист. В Україні 10-15% працездатного населення страждає на хронічний алкоголізм. Практично щоденно вживають алкоголь майже 3% юнаків і 1% дівчат. Таким особам лікарі діагностують « дитячий або підлітковий алкоголізм».
Класний керівник. Злочини скоюють до¬рослі, а страждають діти, які часто опиняються на вулиці. Про «дітей вулиці» розповідає начальник відділу сім'ї та молоді.
Працівник відділу сім'ї та молоді. Що ми знаємо про «дітей вулиці»? «Діти вулиці» — діти, які законом не визнані як такі, що позбавлені бать¬ківського піклування, батьки яких із певних при¬чин не займаються їхнім вихованням; діти, які не спілкуються з власними родинами і живуть у тим¬часових сховищах (покинутих будівлях, підвалах пощо) або не мають узагалі постійного притулку. Серед них:
— менше половини мають обох батьків: 80% - рідну матір, 51% — рідного батька;
— більша половина батьків «дітей вулиці» ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають алкоголем, наркотиками, мають проблеми із законом;
— кожна п'ята дитина заради отримання грошей іде на крадіжку та продає крадене;
— 50% «дітей вулиці» щодня викурює до однієї пачки сигарет, 64% вживають спиртні напої. Кожна п'ята дитина вживає токсичні речовини;
— більшість «дітей вулиці» недоїдає, харчуються недоїдками на смітниках (22%);
— кожна третя дитина страждає від насильства в сім'ї;
— всі «діти вулиці» потребують навчання.
Класний керівник. Найбільше зло суспільства наркотики. Однією з причин поширення нар¬команії є дефіцит знань про наркотики та їхній вплив на організм людини. У багатьох, особливо молоді, неправильне уявлення про наркотики, Люди помиляються, вважаючи наркоманію розва¬гою, що відносить у світ приємних відчуттів, вони не підозрюють до якої життєвої трагедії призводять ці нешкідливі на перший погляд захоплення.
Про цю небезпеку розкаже лікар-нарколог.
Лікар-нарколог. Особлива небезпека підстерігає ти ,хто вживає наркотичні речовини. Наркотична залежність формується дуже швидко, уже в 30—40 років наркоман перетворюється на стару, розумово відсталу людину. Статистика свідчить: 80% наркоманів — люди до 30 років. Ось лист-крик дівчинки-наркоманки.
«Мені 15 років. Із 13 років я вживаю наркотики. Так, я наркоманка! І це страшно. Я боюсь сама я боюсь померти, але нічого не можу подіяти з собою. Я насилу висиджую 6 уроків, біжу додому, щоб прийняти дозу. Із-за цього я втратила все: хлопця, подруг, з якими я дружила колись. Допо¬можіть мені, я хочу жити!».
Класний керівник. Пам'ятайте, що наркотики ведуть не тільки до лікарняного ліжка, але й до відповідальності перед законом. А зараз передаємо з правоохоронним органам.
Правоохоронець. Із метою недопущення розповсюдження наркотичних препаратів, незаконних посівів та вирощування наркотичної сировини, охоронці проводять оперативно-профілактичні операції.
Однак, якщо суспільство не усвідомить біди, і не створить атмосферу загального осуду до вжи¬вання наркотиків, то наркоманію не перемогти.
Гра в життя і смерть починається легко та весело з друзями й подругами. А з глухого кута доводиться вибиратися поодинці. Мало у кого на це вистачає сил. Жити або не жити? Ось в чому постає питання. Подумаймо...
Класний керівник. Непереборна тяга наркотиків призводить до того, що людина втрачає пильність і вводить наркотик шприцом, який найчастіше — один на всіх. Хворий може заразити всю групу. ВІЛ-інфекція передається і через статеві стосунки.
А зараз я зачитаю уривок із статті «Життя у твоїх руках».
«Ти тільки на порозі дорослого життя. Так ба¬гато треба встигнути зробити, стільки побачити і пізнати. Але насамперед, треба навчитися пра¬вильно приймати рішення, важливі для тебе. І першим серед таких рішень має стати «Ні — тю¬тюнокурінню!», «Ні — наркотикам!», «Ні — ал¬коголю!», — раз і назавжди.
Пам'ятай!
Майбутнє наше — то лише наша справа,
Лише наших рук, і совісті, й ума.
Кивать на когось — ми не маємо права,
Та і кивать на кого нам нема.
Тож треба взять собі до тями:
Здоров'я, краса і достаток —
Усе залежить од нас із вами!
Усе: і зокрема, і взагалі!
Життя іде... Такий закон природи.
Міняється усе, усе тече,
На вищий свій щабель не страшно сходить,
І ми цей факт вітає гаряче!».

Ось ще одна стаття: «Життя — це шанс, спіймай його», пропоную уривок.
«На жаль, куріння, алкоголізм, наркоманія, СНІД стали складовою життя суспільства і що найгірше — молоді.
Зрозуміло, кожен у реальних життєвих си¬туаціях знаходить відповіді і приймає рішення самостійно. Важливо зупинитися в потрібний момент і задуматися над тим, чи варто розміню¬вати своє здоров'я на цигарку, пляшку, шприц, лікарняне ліжко.
Пам'ятайте!
Життя — це шанс, злови його.
Життя — це краса, милуйся нею.
Життя — це радість, насолоджуйся нею.
Життя — це виклик, прийми його.
Життя — це цінність, цінуй його.
Життя — це скарб, бережи його.
Життя — це любов, тішся нею.
Життя — це таємниця, відкривай її.
Життя — це обіцянка, виконуй її.
Життя — це смуток, відчуй його.
Життя — гімн, заспівай його.
Життя — це боротьба, почни її.
Життя — це трагедія, зрозумій її.
Життя — це щастя, заслужи його».

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: masliy91 (02.03.2010) | Автор: Маслій Олександр ІІкурс 2 група фмф
Переглядів: 4264 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/3 |
Всього коментарів: 1
1  
Для якого класу виховна?
Матеріал сканований?

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2018
Сайт управляється системою uCoz