Середа, 24.04.2024
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2225
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Дія нікотину на організм людини
1.Тема: «Дія нікотину на організм людини»
2.Мета: ознайомити учнів з шкідливою дією нікотину.
3.Епіграф: Здоров’я у нас одне, а способів його втратити – безліч.
4.Вислови. Здоров’я – найдорожчий скарб.
Здоров’я так переважає решту благ життя, що істинно здоровий жебрак щасливіший за хворого короля
Артур Шопенгауер
5.Сьогодні ми поговоримо про один з способів втратити своє здоров’я. Це шкідлива звичка, яка руйнує організм людини, робить її хворою та приводить до смерті. А що це за звичка ви повинні мені сказати самі, після того, як послухаєте мою розповідь.
Зараз я вам прочитаю історію потрапляння однієї рослини в Європу, а ви мені скажите, що це за рослина.
Історія даної рослини в Європі почалася так.
12 жовтня 1492 року матрос Родріго Тріана з корабля "Пінта" славнозвісної флотилії Христофора Колумба вигукнув: "Попереду земля!". Прогримів гарматний салют. Матроси згорнули вітрила, і кораблі повільно рухалися до невідомої землі. Колумб вважав, що перед ним — східний берег казкової Індії. Місцеві мешканці називали свою землю, що виявилася островом, Гуанахані. Колумб дав їй нове ім'я — Сан - Сальвадор. Ця назва відтоді лишилася за одним з Багамських островів. Серед подарунків, що принесли остров'яни Колумбові, було сушене листя рослини "петум". Це згорнуте в трубочку листя вони курили.
У пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 року зійшов на берег Куби. Мешканці зустрічали прибулих з головешками в руках і з травою для куріння, яку вони називали "сигаро". Дим цієї трави, за образним висловом Колумба, вони "пили".
25 грудня 1492р флотилія Христофора Колумба благополучно добралася до Іспанії. Таким чином першою європейською країною, до якої потрапила дана рослина була Іспанія.
Після другого плавання Христофора Колумба (1493-1496рр.) насіння рослини завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн, і в період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його доставали практично в усі куточки земної кулі.
Як ви гадаєте, про історію якої рослини ви тільки що прослухали?
А тепер скажіть мені, про що ми сьогодні будемо з вами говорити?
Правильно ми сьогодні будемо говорити про шкідливість куріння. Прошу слухати мене уважно, тому, що по закінченню своєї бесіди я проведу з вами вікторину і ми визначимо найуважнішого учня серед вас.
На основі статистичних даних різних країн можна зробити висновок, що тепер на нашій планеті до 60 % чоловіків і 20 % жінок систематично курять, тобто 40 % дорослого населення світу — курці. Як не згадати Карла Піннея, який одного разу на запитання, як би він визначив у своїй системі людину, відповів: "Тварина двонога, без пір'я і курить".
Одна з головних причин, чому люди починають курити — цікавість. За даними опитування учнів старших класів середніх шкіл, ПТУ і студентів молодших курсів інститутів, курити з цікавості почали до 25 %. Друга причина початку куріння в молодшому віці — наслідування дорослих. У родинах некурців стають курцями не більш як 25 % дітей, а в родинах курців кількість дітей, що прилучилися до сигарети, становить понад 50 %. Багато дітей починає курити, наслідуючи в цьому товаришів або героїв кіно. У поширенні цієї шкідливої звички певну роль відіграє і своєрідне змушування дітей до куріння курцями, у школах курці вважають некурців боягузами, несамостійними "маминими синками", які не вийшли з-під опіки батьків, щоб позбутися такої думки товаришів, поставити себе нарівні з курцями, діти вдаються до сигарети. Незалежно від причин, які штовхнули на куріння, воно як правило, повторюється. Бажання покурити, вдихнути аромат тютюнового диму і затягнутися приходить непомітно, але на жаль, стає дедалі сильнішим
Головний дійовий компонент тютюну — нікотин. Це алкалоїд уперше виділили в чистому вигляді учені Посельт і Рейман у 1828 році. Вміст нікотину в тютюновому листі коливається звичайно від 1 до 1,5 %, але в деяких сортах досягає 6 - 8 %. В одній сигареті масою 1 г міститься 10 - 15 мг нікотину, а в сигарі масою 10г - до 150мг речовини. У хімічно чистому вигляді нікотин являє собою прозору маслянисту пекучу рідину. Саме такий смак відчуває курець, коли докурює недокурок, де осідає нікотин. У фільтрі сигарети може скупчитися така кількість нікотину, якої досить, що убити мишу. Фактично нікотин токсичний тою ж мірою, що й синильна кислота. Тому в незвичної до куріння людини велика кількість викурених сигарет спричиняє тяжке отруєння, а іноді й смерть. Нікотин — надзвичайно сильна отрута, яка діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево - судинну системи.
Куріння — суха термічна перегонка тютюну (і паперу) під впливом високої температури, яка на запаленому кінці сигарети чи в люльці досягає 300С. Дим, що його втягує курець, сублімує нікотин з тютюнового листя . Нікотин швидко розчиняється у воді, тому легко всмоктується крізь слизові оболонки рота, носа, бронхів, а потрапляючи із слиною до шлунка, — і крізь стінки шлунково - кишкового тракту.
Куріння і рак. Одного разу в університеті студенти робили розтин легенів курця. Вони були попелясто-сірі, а місцями ніби обвуглились, мали вкраплення справжнього вугілля. Розрізаючи ці легені секційний ніж страшенно скреготів, неначе натикався на каміння - це була склерозована тканина бронхів і бронхіол.
Тютюн і серце. Серцево-судинні хвороби відіграють основну роль у захворюванні і смертності, населення особливо в економічно розвинутих країнах. Причини їх зростання різні, але одним з найвизначніших факторів куріння. Це означає, що ризик захворіти і померти у людини яка курить більший, ніж у людини яка не курить. Яким чином тютюн може впливати на серцево-судинну систему? Нікотин у першій фазі свого впливу збуджує судино-руховий і дихальний центри, а в другій фазі навпаки, пригнічує їх. Якщо простежити за пульсом курця, то можна помітити, що після першої затяжки він сповільнюється, а потім серце починає битися частіше. Одночасно з цим підвищується артеріальний тиск, що обумовлено звуженням периферичних судин. До того ж оксид вуглецю, якщо надходить із сигарет, підвищує вміст холестерину в крові і зумовлює розвиток атеросклерозу. В цілому куріння негативно впливає на серце: для курця можливість інфаркту в двічі вища, ніж для не курця.

6. Вікторина
1. Хто вперше привіз тютюн в Європу?
2. Як називали траву для куріння мешканці куби?
3. До якої першої європейської країни потрапив тютюн?
4. Який відсоток курців серед дорослого населення Землі?
5. Чому люди починають курити?
6. Який головний компонент тютюну?
7. Чи є нікотин отрутою, на що він впливає в першу чергу?
8. Чим відрізняються легені курця і людини, що не курить?
9. Коли людина курить, чи впливає це на її зовнішній вигляд?
10. Чи легко людині кинути палити?
7. Зараз я вам почитаю розповідь про Олега, якому стільки ж років скільки і вам, і ми поговоримо про його вчинок.
Олег дуже хотів мати старшого брата, але так як його в нього не було, то він завжди намагався потрапити в компанію старшокласників, але ті чомусь, зовсім не хотіли з ним товаришувати. Як хлопчик не старався, але старші хлопці не сприймали його за свого. Олег знав, що старшокласники ходять за школу курити, тому одного разу узяв у тата, поки той не бачив, сигарети і теж пішов за школу…
1. Скажіть, чому Олег вирішив почати курити?
2. Чи правильно вчинив хлопчик?
3. Чи вийде в Олега таким чином здобути друзів?
4. Якщо і вийде, то чи справжніми будуть такі друзі?
5. Що б ви сказали Олегу на місті старшокласників?
6. Пофантазуйте і скажіть, чим закінчиться ця історія.
У мене до вас ще одне запитання:
Яка ваша особиста позиція щодо тютюнопаління?
8. Ви молодці, а на завершення хочу вас попрохати, щоб ви завжди пам’ятали усе сьогодні сказане і ніколи, і ні за яких обставин не починали курити. Здоров’я – найбільший скарб, бережіть його і не псуйте такими шкідливими звичками як куріння.

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: Ira@ (02.03.2010) | Автор: Білятинська Ірина 22 група фмф
Переглядів: 4399 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.5/4 |
Всього коментарів: 1
1 admin  
0
В якому класі проведена ця виховна?

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2024
Сайт управляється системою uCoz