Вівторок, 22.05.2018
Педагогіка
Меню сайта
Наше опитування
Ваше ставлення до кредитно-модульної системи
Всього відповідей: 2208
Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених у каталозі.

Лихо десь поруч!
Лихо десь поруч!
збори по попередженню наркотичної
залежності підлітків.

Форма заходу – збори за участю школярів.

Мета: Виявити основні причини й фактори вживання наркотиків дітьми в підлітковому віці й показати батькам методи роботи з дітьми по запобіганню наркотичної залежності.

Завдання:
1) Показати вплив наркотичних засобів на життя людини.
2) Виділити основні види наркотичних засобів.
3) Установити небезпечний вік, у якому діти починають уживати наркотики.
4) Показати основні прийоми й способи роботи з дітьми по запобіганню наркотичної залежності.
5) Виробити план спільної роботи класного керівника й батьків по запобіганню наркотичної залежності.

Підготовка до заходу:
Провести тест серед учнів для виявлення групи ризику – схильності до вживання наркотичних речовин (Див. Додаток №3).

Розучити з учнями ролі для театралізованого дійства, що супроводжує хід батьківських зборів.

Оформити кабінет для проведення батьківських зборів – це плакати «За наркотики» й «Проти наркотиків», статистичні дані про захворювання наркотичною залежністю у вигляді діаграм і графіків.

Підготувати роздавальний матеріал для батьків у вигляді пам'яток (Див. Додаток № 7, Додаток № 8).

Хід заходу

Вчитель: Тема зустрічі «Лихо десь поруч!». І це лихо – наркоманія. Багато хто з вас заперечить: ну скільки можна про одне й те саме говорити. Тим більше, що нас це не торкнеться. Батьки скажуть: наші діти не вживають наркотики й нам це не потрібно.

Ми нормальні люди, діти. Нехай десь умирають мільйони людей від передозування, заражаються СНІДом, гепатитом В і С й іншими хворобами. А для нас це якось..., сотнею більше, сотнею менше ¬¬¬¬¬¬– особливої різниці немає. А в нас є проблеми й страшніші ніж наркоманія. Але ви тільки вслухайтеся в цифри: (повідомляються статистичні дані по району, області, Україні про хворих наркоманією, що заразилися при цьому СНІДом, гепатитом й іншими хворобами; можна привести в порівнянні з попередніми роками.)

Тому на сьогоднішній зустрічі я хотів б обговорити проблему взаємодії батьків, школи й дітей з метою профілактики наркотичної залежності наших дітей. Ми з вами повинні не тільки розглянути ще раз вплив наркотичних речовин на майбутнє наших дітей, але й виробити спільний план роботи з попередження наркотичної залежності.

Наприкінці батьківських зборів ми повинні виробити рішення, і тому нам необхідно вибрати секретаря, щоб він вів протокол зборів (вибирають секретаря).

Для розгляду обраної нами теми ми запросили на сьогоднішні батьківські збори біолога школи, медика селищної амбулаторії, соціального педагога школи, представників центрів, що займаються питаннями залежностей.

Отже, ми починаємо інформаційно-пізнавальну програму «Лихо десь поруч!»

Ведучий (Васильєва А.): Якщо є в тебе голова на плечах –
Адресуємо тобі розмову про серйозні речі.
Хто є хто? Хто є ти? Бути нам або не бути?
І якими нам бути, якщо все-таки бути? Якщо все-таки жити.
Філософську притчу хотіли б вам ми представити,
Якщо є в тебе голова на плечах –
Адресуємо тобі розмова про серйозні речі...

Інформаційна довідка (повідомляє Кондрачук А.): Наркотики – це токсичні речовини, що викликають поразки багатьох органів, що знижують імунітет і приводять до ранньої смерті. Слово «наркотик» в перекладі з грецької мови означає «заціпеніння, сон». Словом «наркотики» раніше називали ті речовини, які використалися в медичних цілях для приспання пацієнтів, тобто для наркозу. При використанні ін'єкцій наркомани заражаються СНІДом та гепатитом і заражають цими хворобами інших.
Під дією наркотиків у людини відбуваються різкі зміни психіки, з'являються галюцинації – бачення, які не існують насправді. Людина починає жити новими відчуттями, нічого не зауважуючи навколо, йому можуть здаватися різні речі. У такому стані людина здатна на будь-які вчинки й злочини, тому що в нього відсутній контроль за своїм поводженням.
Після того, як дія наркотику проходить, наступає дуже хворобливий стан, що змушує знову застосовувати наркотичні засоби. Людина постійно думає про те, як дістати нову порцію зілля. Вона стає злою і похмурою, перестає цікавитися друзями й родиною. Таким чином, розвивається страшна хвороба – наркоманія, що може привести до смерті.

Ведучий (Васильєва А.): Угода століття! Угода століття! Як знищити людину!
Ласкаво просимо в пекло!
В офіс до Зла йде
Усякий різний інший набрід –
Хтось щось пропонує,
Хтось душу продає,
Один слизький, спритний малий
Усім обіцяє великий прибуток.
Втім, можете послухати –
Розмова ще йде.

(Торговець входить у кабінет.)

Торговець (Ковтун В. ): Угода століття! Угода століття!
Як знищити людину!
Ідея – геніальна!
Прибуток – колосальний!

Зло (Іванов В.): Що конкретно пропонуєш?

Торговець (Ковтун В. ): Пропоную задоволення
Для тих, хто цього потребує.
Відчуття – неповторні,
Все погане йде, стирається,
Людина в стан радості занурюється,
У світі мрій перебуває й звикає,
«Гачок» мій з «наживкою» ковтає
І в «зомбі» перетворюється.
Ця штука наркотик називається.
Підлітки, молодь,
Все це купуючи,
Нас постійно збагачують,
Себе руйнують і навіть убивають,
Ну, а щоб відразу не загнулися
(І наші грошики залишилися) –
Парочку для них лікарень приватних
Грішми можна підтримати –
Від залежності їм не позбутися,
І до нас вони прийдуть знову.
(Зло встає через стіл, підходить до Торговцеві.)

Зло (Іванов В.) (мрійливо): О, так! Почнемо полювання!
Відтепер щодня
Ти шукатимеш нову мішень.
Її ми в жертву перетворюємо –
І так процвітатиме наш бізнес!

Вчитель: Подивіться на цю книгу: гарна, глянцева обкладинка, назва, що інтригує. Хочеться прочитати? А якщо вона вам сподобається, можливо, що ви її будете перечитувати ще й ще раз? (відповідь учнів)
Подивіться на це тістечко: апетитне, гарне. Хочеться спробувати перший раз? А якщо воно вам сподобається, чи можливо таке, що ви його будете купувати постійно? (відповідь учнів)
А от перед вами наркотик (загорнений у папір білий порошок, можна використати борошно). Хочеться спробувати перший раз? А якщо вам сподобатися, то пробувати його ще й ще? (відповідь учнів).
Уживання наркотиків ще й ще приводить до наркотичної залежності. Залежність варто розуміти в набагато більшому змісті: фізіологічну (коли людина вже не може жити без дози наркотику) і психологічну (відчуття настійної тяги до наркотику або до ефекту від нього). Ми сьогодні будемо говорити про психологічну залежність від наркотиків. І зараз розглянемо коли, у якому віці, і з яких причин починається психологічна залежність. Може, нам не потрібно з вами хвилюватися за наших дітей, їм ще рано за віком або, навпаки, цей критичний вік уже минув? Ми запросили спеціально для цього повідомлення біолога нашої школи (див. Додаток №1).

Вчитель: Підлітковий вік – самий небезпечний вік для експериментування з наркотичними речовинами.
Щоб щось уникнути, потрібно знати, як це буває в інших. Говорять, що краще вчитися на чужих помилках. Зараз ми спробуємо з'ясувати причини й схильність дітей до наркотичної залежності. Увага, що нам скажуть самі діти.

Ведучий (Васильєва А.): О, майбутній наркобарон –
Швиденько в гору пішов,
На людських стражданнях
Збільшуючи свій капітал.
На молодіжних «тусовках»
Жертви свої він шукав,
У свої мережі заманював
І смертельний товар пропонував.

Торговець (Ковтун В. ): Привіт, дітвора! Як життя, як справи?!

5-а «жертва» (Валя Пастушок): Ми вже не дітвора...

3-я «жертва»( Кондюк А.): Справи як сажа біла...

Торговець (Ковтун В. ): Ну, говори. Тут всі свої...

1-а «жертва» (Гомон О.): Мати не розуміє мене. Вважає мене ще маленькою. Батька я просто ненавиджу. Він увесь час п'є. Недавно я перейшла в іншу школу. Я почуваю себе самотньо.(Повертається спиною до глядачів. На майці – «мішень».)

2-а «жертва» (Пастушок І): Мене ненавидять у класі за те, що я багато знаю й добре вчуся. Я хочу поступити у вуз. Але в нашої родини таких грошей немає. Батько втратив роботу, у матері проблеми зі здоров'ям. У мене немає майбутнього. Мені не хочеться жити. (Повертається, демонструє «мішень»).

3-я «жертва»( Кондюк А.): У мого батька є особистий вертоліт. Він бізнесмен. Але ми рідко бачимося. Для нього головне – гроші. А недавно мене кинув улюблений хлопець. Це тупик (повертається спиною).

4-а «жертва» (Гордійчук Ю.): Мені погано дається навчання. Усі вважають мене тупим. Я замкнув у собі, став жахливо закомплексованим. Майже завжди в мене поганий настрій (повертається спиною).

5-а «жертва» (Валя Пастушок): Мене ці дорослі дістали! Учать життя, учать, а самі... Набридло жити по їхніх дурних правилах! Я люблю добре проводити час, гуляти із друзями. Більше мене нічого не цікавить... (повертається спиною).

Торговець (Ковтун В. ): Вистачить нити й скиглити, Треба весело всім жити!

Вчитель: Отже, ми бачимо з того, що представили нам діти, деякі причини вживання дітьми наркотичних речовин. А як ви думаєте, що змушує дітей їх уживати?

(Відбувається бесіда з батьками про причини вживання наркотиків дітьми й факторів їхнього вживання.)

Вчитель (підбиває підсумок бесіди):
Основними факторами й причинами вживання наркотичних речовин дітьми вважаються: легко піддаються впливу, наслідують образа життя приятелів; нові враження; курять, уживають алкоголь; соромливі, невпевнені в собі; знижена самооцінка; зазнають труднощів у спілкуванні з однолітками; важко переносять нудьгу, конфлікти; після стресових ситуацій, утома; відхилення в поводженні; мають залежності (цукерки, комп'ютер); конфлікти між батьками; у найближчому оточенні є люди, що зловживають наркотиками.

Можна привести й інші класифікації факторів уживання наркотиків школярами. Наприклад, Шабаліна В.В. виділяє 3 групи соціально-педагогічних факторів ініціалізації вживання наркотиків школярами: родина, школа, коло друзів.

С.Б. Бєлогубов виділяє наступні передумови й наркотичні фактори ( що йдуть від батьків і родичів): патології вагітності; ускладнені пологи; захворювання, що важко протікають, у дитячому віці; багаторазові струси мозку; виховання в неповній родині; постійна зайнятість батьків; хвора і єдина дитина в родині; алкогольна або наркотична залежність близьких людей; психічні захворювання в родичів; раннє (12-13 років) уживання наркотиків.

Таким чином, у більшості випадків уживання наркотиків починається під впливом кого-небудь. Давайте проведемо тест і виявимо, чи піддаються ваші діти впливу з боку інших і чи розташовані вони до вживання наркотиків? А також наскільки добре ви знаєте своїх дітей? (Проведення тесту «Оцінка ступеня ризику у вашої дитини ініціалізації наркотичних засобів.) (див. Додаток №2)

А от результати опитування, проведеного серед ваших дітей (виступ соціального педагога школи з результатами тесту й своїх спостережень). (Тест для учнів – див. Додаток №3)

Якщо у вашої дитини є схильність по наведеним вище факторах і позначених причинах до вживання наркотиків, то вам необхідно знати, як спочатку виявити, чи вживає ваша дитина наркотики. Як ви визначаєте, що у вашої дитини щось трапилося? (гарна або погане) Коли дитина починає вживати наркотичні засоби, то в її поведінці, настрої відбуваються видимі зміни. Про їх нам розповість шкільний психолог. (виступ психолога, див. Додаток №4)

Ведучий (Васильєва А.): Ми продовжуємо нашу бесіду.

Торговець (Ковтун В. ): Познайомтесь учні, з моєю компанією приємною!

Клей Козовий: Я – клей! Понюхай мене й забалдій.

Таблетка Сосницька: Я – кругленька таблетка. Проковтни скоріше мене, дитинко!

Шприц Катя Ю.: Які гарні руки! (Гладить руки в однієї з «жертв».) Я – шприц! Скоріше об мене вколися!

«Косячок» Черьомухін: Я – «Косячок»! Викури мене, дурачок.

Клей: Ну що ж ти їси? Скоріше відірвись!

Таблетка: Балдій і веселися!

Шприц: Геть проблеми! Даєш нове життя!
Супитися перестань! Спробуй краще кайф!

Вчитель: Сьогодні говорячи слово «Наркотик», ми має на увазі білий порошок, що якимсь чином розводиться й уводиться внутрішньовенно. Але насправді можна виділити ряд наркотичних засобів, які впливають на організм людини. (див. Додаток №5)
Якщо вже так вийшло і ваша дитина стала уживати наркотики, то давайте розглянемо таблицю, у якій можна встановити періоди такої залежності, де дитина не зможе впоратися сам зі своїм лихом і йому необхідно буде допомога дорослих. (див. Додаток №6)

Ведучий (Васильєва А.): Знову триває божевілля,
І непомітно перейшли межу
Від задоволення до залежності,
А от і Зло з'явилося на бенкеті.

Зло (Іванов В.): О, вакханалія в розпалі: Я поздоровляю вас! Ви прямо в пекло потрапили!

(Звучить дуже швидка музика. Танцюючі утворюють два кола – зовнішній («Наркотики») і внутрішній («Жертви»). Дикий танець. «Жертви» уже намагаються вибратися, але «Наркотики» їх не випускають. Музика завмирає. Танцюючі зупиняються.) «Жертви», залишаючись у колі, звертаються до Зла:

1-а «жертва» (Гомон О.): Мені погано!

2-а «жертва» (Пастушок І): Я більше не хочу!

3-я «жертва»( Кондюк А.): Я не можу так більше!

4-а «жертва» (Гордійчук Ю.): Допоможіть мені!

5-а «жертва» (Валя Пастушок): Я гину!

Ведучий (Васильєва А.) (з гіркотою): Угода століття! Угода століття!
Як знищити людину!?
Долі наших героїв перед вами стануть.
Коментар зайвий.
Повідомляю тайм-аут.

(Жертви по одному виходять із кола, утвореного «Наркотиками».)

Під час фраз, вимовлених жертвами, показуються відеосюжети на тему «Наслідки наркоманії».

2-а «жертва» (Пастушок І): Я вмер від передозування наркотиків у віці 22 років. (Повертається спиною. На ній «мішень».)

1-а «жертва» (Гомон О.): Я – Віл-інфікована. Заразилася під час внутрішньовенної ін'єкції. Я приречена. (Повертається, демонструючи «мішень»).

4-а «жертва» (Гордійчук Ю.): Я – наркоман. Животію. Рідні гидують спілкуватися із мною. У мене немає родини. (Повертається).

3-я «жертва»( Кондюк А.): Наркотики штовхнули мене на злочинний шлях. Я стала красти. Засуджена. Перебуваю у в'язниці. (Повертається).

5-а «жертва» (Валя Пастушок): Мій син інвалід. Він розплачується за мої гріхи. (Повертається, спиною демонструючи «мішень»).

Вчитель: Як ми бачимо й знаємо, що наркоманія – це дуже страшна хвороба для нас і наших дітей. Від неї складно вилікуватися. Ми з вами відповідальні за наших дітей, ніхто їм не допоможе, крім нас. Наша допомога на даному етапі – це освіта дітей, повторення ще й ще раз про шкоду наркотиків. А от як з'ясувати в дитини, як її вивести на бесіду про наркотики, ми зараз і поговоримо.

Бесіда про прийоми розмови батьків з дітьми. Починається бесіда з розігрування сценки «Син відпрошується в мами на вечірку» (сценка).

Часто батьки запитують, як попередити дітей, щоб вони не вживали наркотики. У плані попередження ініціації вживання наркотиків найкраще, що можуть зробити батьки, затверджують психологи, це не ігнорувати інтереси й проблеми своєї дитини. Основними прийомами впливу батьків на дітей є: бесіда, посилення контролю, звертання до фахівців.

Категорична порада не вживати наркотиків ігнорується дітьми. Розмову з дитиною необхідно організовувати так, щоб довідатися її думки й почуття із приводу вживання наркотиків іншими дітьми. Наприклад: ти знаєш яких-небудь дітей, які вживають наркотики? які наркотики вони вживають? як ти до цього ставишся? що ти почуваєш, коли довідаєшся, що хтось із дітей вживає наркотики? як ти думаєш, чому вони це роблять? як ти вважаєш, чи багато дітей, яким не можна нав'язувати вибір з боку? а як вони відмовляються? який спосіб подобається тобі? вам розповідали в школі, як говорити «ні»? як ти думаєш, чому я розпитую тебе?

Це далеко не весь список питань, які можна запропонувати дитині для розмови про наркотики. Цій темі можна присвятити окремі збори. Пропонуємо Вам пам'ятки організації розмови з дітьми для виявлення схильності їх до наркотиків (див. Додаток № 7, Додаток № 8)

А нам необхідно зробити висновки про сьогоднішню зустріч.

Вироблення рішення батьківських зборів (Рішенням батьківських зборів можуть служити: план спільних заходів школи й батьків, спрямовані на запобігання вживання наркотичних засобів школярами – це можуть бути класна година, батьківські збори, позакласні заходи, поїздки, екскурсії, спрямовані на згуртовування колективу, організація дозвілля школярів, освіта батьків й учнів у даному питанні, запрошення фахівців-медиків і психологів).

Буває, на жаль, що прагнення порвати з минулим приходить занадто пізно, коли людина перетворюється в безвладну істоту із зовсім зруйнованим здоров'ям.

Тому сьогодні я хочу звернутися до кожної дитини – людині – особистості. «Учні, це вам вирішувати наркотикам – так або наркотикам – ні; це вам вибирати своє майбутнє. Зараз поруч із вами ваші батьки й педагоги, які можуть допомогти вам у важку хвилину вибору вашого подальшого шляху. Але все-таки вибір за вами...

(Всі «Жертви» стають в одну лінію. Пауза, «Жертви» повертаються особою до глядачів. За ними вибудовуються «Наркотики», Торговець, Зло.)

Ведучий (Васильєва А.): Якщо є в тебе голова на плечах –
Адресуємо тобі розмову про серйозні речі.
Хто є хто? Хто є ти?
Бути нам або не бути?
І якими нам бути, якщо все-таки бути?
І прощаючись, дозвольте дати вам пораду.
Всі хором: Життю – так! Наркотикам – ні!

Вчитель: А саме головне, що в цьому лиху ви не будете одні. Центр «...» і його співробітники завжди готові вам допомогти по багатьом питанням. А також у школі завжди діє куточок профілактики наркоманії, і в соціального педагога є багато літератури, що може вам допомогти. Звертайтеся.

Спасибі за увагу.

Використовувана й рекомендовувана література:
1. Дереклеева Н.И. Родительские собрания. Средняя и старшая школа. 5-11 класс. + Новые собрания. М.: «ВАКО»,2005.

2. Настольная книга кл.руководителя 5,6,7,8 кл. /Автор –сост. Лунина Е.И. и др. Ростов н/Д: Изд-во «Феникс»,2001.

3. ТрушкинаЛ.Ю. КвиткоЛ.А. и др. В здоровом теле – здоровый дух. Сценарии праздников, конкурсов, вечеров, посвященных здоровому образу жизни. – Ростов н/Д: Фениск (серия «Школа радости»)

4. Шин С.А. Лучшие сценарии школьных праздников для учащихся 1-11 классов. Ростов – на-Дону: Феникс,2003.

5. ШульгинаВ.П. 25 современных родительских собраний в школе. Настольная книга учителя/ В.П. Шульгина, заслуженный учитель РФ.- Ростов н/Д: изд-во «Феникс».

6. Электронное приложение к газете «Первое сентября» издательского дома «Первое сентября» № 12, 20, 34,86 2003 г.

Додаток №1
Доповідь - Вік і наркотики
Дані, що нижче наведені, є лише обережну спробу побудувати усереднену картину відношення дітей, підлітків і молоді до наркотиків залежно від приналежності до тієї або іншої вікової групи.
Увага! На жаль, перша з вікових границь, що наведена тут, має тенденцію до постійного зниження.
8-11 років. Дітей цікавить усе, що пов'язане з наркотиками - їхня дія, способи вживання. Наркотики - це невідомий і заборонний світ й, як все невідоме й заборонене. Викликає особлива цікавість. За даними діагностичних досліджень, діти цього віку про наслідки вживання наркотиків або нічого не чули, або чули, але нічого не зрозуміли, або не сприйняли всерйоз. Знання про наркотики часткові, найчастіше отримані зі слів друзів і випадкових приятелів. Наркотики пробували вживати одиниці, вікових угруповань, що приймають наркотики як норму, поки ще ні, активне вживання чаші всього пов'язане з токсичними речовинами. Часто дітей цього віку втягує в більш дорослі співтовариства на правах розповсюджувачів.
11-13 років - основний вік початку «наркоманії». Інтерес викликає можливість уживання «легенів» наркотиків через широко розповсюджену оману про їхнє існування. Про наркотики підлітки цього віку знають багато чого, інформація черпається з розповідей знайомих. Знання часто носять недостовірний характер. Відношення до наркотику якщо не позитивне, то із присутністю певного «ореола привабливості». Небезпека вживання наркотиків недооцінюється. Говорять про проблему тільки між собою. Перші епізоди наркотизації й алкоголізації в підлітків 11 -13 років зв'язані, як правило, з важкою сімейною або шкільною ситуацією, бездоглядністю, критичним відношенням до поведінки навколишніх. Тому що в цьому віці найбільш доступні лікарські й побутові речовини й у той же час є омана, що вони менш шкідливі й небезпечні, ті саме ці засоби й виявляються проте, із чого починається вживання психоактивних речовин.
14-17 років - найнебезпечніший вік для початку експериментування з будь-якими психоактивними речовинами. Його часто називають віком незалежності. Досвід знайомства з наркотиками відбувається на дискотеці, молодіжній вечірці, у компанії друзів, у підворітті - в ізольованих від впливу дорослих просторах. У більшості виникає або особистий досвід уживання того або іншого наркотику, або опосередкований - через близьких знайомих і друзів. Разом з розширенням й об'єктивізацією інформації й наркотиках і ризику зловживання ними формується й усе більше й більше певне відношення до наркотику.

Додаток №2
Тест «Оцінка ступеня ризику у вашої дитини»:
1. Після стресових ситуацій підліток випробовує сильну утому, дратівливість, стає байдужним або перезбудженим (так - 5 балів, немає - 0 балів).
2. Підліток піддається впливу, соромливий, невпевнений у собі (так - 5 балів, немає - 0 балів).
3. Знижена самооцінка (вважає себе нецікавим, нерозумним, непривабливим і т.д.) (так - 5 балів, немає -0 балів).
4. Зазнає труднощів у спілкуванні з однолітками (тривожний, напружений, невпевнений) у школі (так - 5 балів немає - 0 балів).
5. Зазнає труднощів у спілкуванні з однолітками на вулиці (так - 5 балів, немає -0 балів).
6. Прагне до одержання нових вражень, відчуттів, і задоволень (якнайшвидше й будь-яким шляхом), любить ризикувати (так - 10 балів, немає - 0 балів).
7. Залежить від думки знайомих або друзів, легко піддається їхньому впливу, наслідує стиль життя приятелів (так -1 0 балів, немає - 0 балів).
8. Має відхилення в поведінці, пов'язані із травмами або інфекціями мозку (так -1 0 балів, немає -0 балів).
9. Важко переносить розчарування, нудьгу, конфлікти й труднощі (так - 10 балів, немає - 0 балів).
10. Є залежності від солодощів, комп'ютера, телевізора й інше (так - 10 балів, немає - 0 балів).
11. Курить або іноді вживає алкоголь (навіть якщо тільки пиво) (так -15 балів, немає -0 балів).
12. У найближчому оточенні (батьки, брати, друзі або сусіди) є люди, що зловживають алкоголем, або вживають наркотики, (так - 15 балів, немає -0 балів).
13. У родині дитини конфлікт між батьками, або родина на грані розпаду, розлучення (так - 10 балів, немає - 0 балів).
Оцінка результатів:
Сума менше 25 балів – підліток у групу ризику не входить.
Сума балів від 25 до 50 балів – середній ступінь ризику бути залученим в експериментування з наркотичними речовинами. Батькам необхідно бути уважними до поведінки підлітка.
Сума вище 50 балів – ризик залучення в ситуацію, пов'язану із уживанням наркотиків, великий. Необхідно порадитися із психологами або психотерапевтом.
Додаток №3
Тест для учнів
1. Перевищив би ти швидкість при їзді на автомобілі, якби людині була потрібна твоя допомога?
2. Погодився б ти на небезпечний експеримент заради гарного заробітку?
3. Устав би ти на шлях наркомана?
4. Зміг би ти їхати на підніжці товарного поїзда, що мчиться на великій швидкості?
5. Чи можеш ти не спати всю ніч і спілкуватися із друзями?
6. Став би ти переходити першим бурхливу ріку?
7. Дав би ти в борг гроші другові, знаючи, що прийде взяти гроші в батьків тайкома?
8. Увійшов би ти в клітку до тигра?
9. Чи можеш ти залізти на трощу високого будинку, що б помилуватися видом?
10. Міг би ти без тренування управляти човном?
11. Ризикнув би ти зупинити, схопити за вуздечку коня, що скакає?
12. Зміг би ти пройти по колоді через бурхливу ріку?
13. Зміг би ти зробити стрибок з парашутом?
14. Зміг би ти проїхати без квитка велика відстань?
15. Сіл би ти за машину з водієм, що п'яний?
16. Зміг би ти стрибнути з гори в ріку?
17. Погодився б ти робити небезпечну й складну операцію?
18. Зміг би ти прокотитися на підніжці трамвая?
19. Зміг би ти здійнятися на ліфті з більшою кількістю людей?
20. Зміг би ти за більші гроші зробити безрозсудний учинок?
21. Міг би ти виконувати роботу з ризиком для життя?
22. Зміг би ти на парі стрибнути в крижану воду?
23. Зміг би ти що- або робити за вказівкою авторитетної людини, знаючи, що це небезпечно для життя?
24. Зміг би ти виконати яку - або роботу з інструкції?
25. Міг би ти поїхати в небезпечну подорож з ризиком для життя?

Шкала відповідей:
Немає -2
Скоріше ні, чим так -1
Важко сказати 0
Скоріше так, чим немає +1
Так +2

Загальна оцінка підраховується як сума балів по всім пунктам теста. Чим сума балів вище, тим схильність до ризику в дитини вище.

Додаток №4
Ознаки вживання наркотиків.
Про те, що людина вживає наркотики, незаперечно свідчать три ознаки: наявність сильного потягу до препаратів, які містять наркотичні речовини, стан наркотичного сп'яніння, абстинентний синдром («ламання»). Але підліток ретельно приховує від дорослих своя пристрасть до наркотиків. Він постарається в стані сп'яніння не з'являтися ні в школі, ні вдома. Крім того, хвороба в нього ще не така запущена, як у дорослого наркомана, і ознаки її ще не настільки явні. Тому постараємося звернути увагу на самі, здавалося б, незначні відхилення в поведінці підлітка й у його зовнішньому вигляді: а раптом цей початок трагедії?
Так, уважних батьків і педагогів не може не турбувати наростаюча скритність дитини, а також те, що підліток іде з будинку в той час, що раніше проводив у сім'ї. Можна розцінити ці явища як цілком нормальні для перехідного віку, але не зайвим буде все-таки переконатися, що підстав для занепокоєння дійсно немає.
Насторожитеся, якщо підліток занадто пізно лягає спати й усе довше залежується в постелі ранком, якщо падає його інтерес до навчання або до звичних захоплень і хобі, знижується успішність, якщо з'явилися прогули шкільних занять.
Якщо підліток випрошує в матері або батька гроші в усі зростаючих кількостях, а тим більше, якщо почали пропадати гроші з батьківських гаманців або коштовні речі з будинку, - це дуже тривожна ознака!
Підліток завів нових друзів не зовсім звичайного виду й поводження? Майте на увазі, що якщо це наркоман з більшим стажем, те його можна розпізнати по таких ознаках: довгі рукави одягу завжди, незалежно від погоди й обстановки (адже треба приховувати синці від уколів); неприродно вузькі або широкі зіниці, незалежно від висвітлення; часто - неохайний вид, сухі волосся, що набрякли кисті рук; темні, «зруйновані», «обламані» зуби у вигляді «пеньків», невиразна, «розтягнута» мовлення або незграбні рухи при відсутності заходу алкоголю з рота. Він, як правило, прагне уникати зустрічей зі старшими членами сім'ї підлітка, різкий і нешанобливий у відповідях на їхні питання. Після його появи в будинку можуть пропасти речі або гроші.
Якщо підліток почав уживати наркотики, його настрій міняється по незрозумілих причинах. Дуже часто воно не відповідає ситуації: можуть проявлятися добродушність і млявість у момент скандалу або, навпаки, дратівливість у спокійній ситуації.
Нарешті, ви можете помітити сліди від ін'єкцій (уколовши) по ходу вен на руках.
Може бути, вам випадково помітите в дитини шприц, яку-небудь сушену траву, незрозумілий порошок, різнобарвні таблетки з видавленими на поверхні картинками, марки, які не схожі на поштові. Не слухайте ніяких виправдань, пояснень і запевнень, що це потрібно для уроків хімії (або біології) у школі, що належить другові, - ведіть дитину до нарколога, щоб не втратити час.

Додаток №5
Види наркотичних засобів
Речовини й засоби, що гнітять нервову систему (психодепрессанты):
А) препарати й речовини опійної групи: морфін, омнопон, кодеїн, героїн, опій - сирець, промедол, фентанін й ін;
Б) препарати й речовини із седативним (заспокійливим) і снотворною дією: похідні барбітурової кислоти - етамінал натрію, фенобарбітал, ноксирон, реладорм, реланіум, феназипам, оксибутират натрію.
1. Речовини й засоби зі збудливою дією (психостимулятори): кокаїн, фенамін, перветин, ефедрон, «екстазі», синдофен, синдокарб, кофеїн.
2. Речовини й засоби з галюциногенними властивостями (галлюциногени): гашиш, маріхуанна, ЛСД, фенциклидін, псилоцибін, мескалін, інгалянти (бензин, плямовивідники, ацетон, толуол, розчинники нітрофарб, деякі сорти клеячи), циклодол, кліпсол.


Додаток №7
Пам'ятка для батьків по попередженню
залежностей учнів 10-11 класів
Характеристика віку
У старшокласників уже відбувся перехід від конкретного мислення до абстрактного. Сформовано орієнтацію на майбутнє. У них уже реалістичне розуміння дорослості.
Однак молоді люди усе ще хочуть, щоб дорослі обговорювали з ними їхньої проблеми, і шляхи їхнього рішення, процедуру прийняття рішень. Виходить, що ви маєте додаткову можливість допомогти дитині в цьому віці.
У той же час підлітки орієнтовані на групу. І приналежність до тієї або іншої групи впливає на систему вірувань, а це у свою чергу формує їхнє поводження й дія.
До закінченні школи ваша дитина повинна знати:
- Як довго або швидко діють різні наркотики.
- Можливість фатального результату при комбінованому сполученні різних наркотичних речовин.
- Взаємозв'язок між уживаннями наркотиків і різних захворювань - СНІД, ЗПСШ (захворювання, які передаються статевим шляхом) і т.д.
- Що вживання наркотиків не є злочинами без жертви - жертвою є та людина, що вживає наркотики, і його близькі. - Можливий ефект і наслідки керування автомобілем або механічними інструментами після вживання наркотиків й алкоголю.
- Вплив, що робить наркотик, і як реагує суспільство на вживання наркотиків й алкоголю.
Пропоновані дії й вправи
- Продовжуйте розмовляти з підлітком про наркотики й алкоголь.
- Обговорюйте ймовірність того, що серед його друзів є такі, хто вживає наркотики або алкоголь. Або його друзі знають тих, хто може вживати наркотики. Говорите об тон, як алкоголь і наркотики загрожують життя і як вони можуть обмежити можливості вашої дитини в майбутньому.
Вправа №1: Спробуйте разом з вашою дитиною заповнити наступну схему «Бізнес-плану»:
План на тиждень:
1.
2. План на рік:
1.
2.
План на місяць
1.
2.
План на рік:
1.
2.
План на півроку
1.
2.
Постарайтеся виробити стратегію по обмеженню безконтрольного перебування вдома, поки ви перебуваєте на роботі. Дослідження показують, що саме в проміжок часу з 14 до 18 годин підлітки намагаються експериментувати з алкоголем і наркотиками.
Поговоріть з вашою дитиною про те, щоб відвідувати якусь спортивну секцію, драмгурток, танцювальну студію. Запропонуйте попрацювати у вільне від навчання час. Чим більше часу зайнято у вашої дитини, ті менше ймовірність проби наркотиків й алкоголю.
- Плануйте безалкогольні й безнікотинові заходи під час
канікул.
- Постарайтеся забезпечити доступ до сучасної інформації про вживання наркотиків й алкоголю й про їхній вплив на організм.
- Вивчайте самі подібну інформацію.
- Взаємодіючи з іншими батьками, контролюйте вечірки й інші «тусовки», на яких є присутнім ваша дитина для того, щоб переконатися, що вони безалкогольні й безнаркотичні.
- Говорите з вашою дитиною про майбутнє, його очікуваннях. Плануйте спільні «вилазки» у вузи й інші навчальні заклади.
Вправа №2: відзначте ті фактори, які сформувалися у вашої дитини. Оціните рівень його захищеності.
Фактори, що сприяють захисту від уживання наркотиків:
1. Почуття гумору.
2. Внутрішній самоконтроль, цілеспрямованість, захопленість.
3. Особистісна успішність.
4. Внутрішня воля, упевненість у собі.
5. Розбірливість у засобах досягнення мети.
6. Повага й інтерес до людей.
7. Налагоджені взаємини хоча б з однією зрілою людиною.
8. Послідовність психічних проявів.
9. Прихильність до загальнолюдських цінностей.

Якщо в ході роботи з'ясувалося, що деякі фактори захисту від ризику у вашої дитини не сформовані, можливо, вам необхідно звернутися до психолога для одержання кваліфікованої психологічної допомоги.

Додаток №8
Пам'ятка для батьків по попередженню
залежностей учнів 7-9 класів
Характеристика віку
У цьому підлітковому віці взаємодія батьків з дітьми зводиться до контролюючого впливу батьків. Прояв ознак дозрівання в підлітків можна дорівняти до другого народження. Діти хочуть розстатися зі своїм минулим, бажаючи знайти своє «нову особу». А це може нести із собою розрив зі старими друзями, деякими вчителями й дорослими.
У цьому віці для підлітків важлива сильна емоційна підтримка з вашої сторони, А правильна модель поводження буде тим прикладом, що є основою для формування поводження вашої дитини.
Підлітки звичайно починають пробувати тютюн, алкоголь або наркотики в 7-8 класі. Будьте впевнені, що якщо ви обговорюєте в родині алкоголь і наркотики, то зосереджуєте увагу на їх швидкому, неприємному ефекті.
Інформація для старшокласника, що курить, про те, що в нього буде рак легенів і неприємності із серцем через кілька років, звичайно не досягає своєї мети й не має ніякого впливу на нього. З ним краще говорити про те, що в нього буде неприємний захід з рота, що стемніли зуби й пропалений одяг. А також можливо будуть труднощі в близькому спілкуванні з коханою дівчиною, якщо їй неприємний захід тютюну.

Більша частина ваших зусиль у ці роки повинна бути спрямована на посилення у вашої дитини мотивації невживання алкоголю й інших наркотиків. От кілька рад:
-Дуже багато молодих людей починають уживати наркотики тому, що їх уживають друзі. Постарайтеся нейтралізувати вплив однолітків своїм впливом. Організуйте спільні сімейні свята, походи в кіно, прогулянки в ліс.
-Підсильте уведені раніше у вашій родині позиції протиалкогольних і противонаркотичних правил. Акцентуйте увагу на тім, наскільки непередбачений ефект можуть робити алкоголь й інші наркотики. І хоча багато з людей, що вживали наркотики, почувають себе добре, переконуйте вашої дитини, що вживання наркотиків дуже ризиковано, і це поганий досвід, що приводить до зміни всього життя.
-Познайомтеся із друзями дитини і їхніми батьками. Під час зустрічей обговоріть з батьками друзів очікувану модель поведінки ваших дітей. Виробіть спільні правила про час повернення ваших дітей додому, про проведення вечірок на території батьків друзів.
- Постарайтеся контролювати місцезнаходження вашої дитини. Якщо ваша дитина в будинку друга, будьте впевнені, що ви знаєте друга і його батьків. Якщо ваша дитина пішла в кіно, необхідно знати - який це фільм й у якому кінотеатрі. Раптова зміна планів: відвідування іншого друга або похід в інший кінотеатр, якщо тільки це не погоджено особисто з вами, не повинне залишитися непоміченим.
До кінця 9 класу Ваша дитина повинна знати:
- Характеристики й хімічний опис конкретних наркотиків. Стадії хімічної залежності, непередбачуваність впливу наркотиків на людей з різними фізіологічними особливостями.
- Вплив наркотиків на слизувату носоглотки, на функції нервової й полової системи.
- Шляхи впливу наркотиків й алкоголю на людей, чия діяльність вимагає концентрації уваги (наприклад: водій автомобіля, учасник спортивних змагань).
- Дитині необхідно розповісти історію родини, приділивши особливу увагу родичам з алкогольною й наркотичною залежністю. Тому що в результаті генетичної схильності дитина перебуває в «групі ризику», і навіть разове вживання наркотиків може спровокувати виникнення залежності.

Пропоновані дії й вправи
- Тренуйтеся з дитиною говорити «Ні», Учите дитини дізнаватися проблемні ситуації. Наприклад: влучення в будинок, де немає дорослих, а молоді люди п'ють пиво або курять. Визначите коло ситуацій, у яких вашій дитині можуть бути запропоновані алкоголь або інші наркотики, і змушуйте дитини попрактиковатися говорити «Ні». Проговорюйте різні ситуації доти, поки не будете впевнені, що дитина знає, як відмовитися від наркотику й алкоголю й обґрунтувати своя відмова.
Вправа №1: Навчання опору наркотикам й алкоголю
10 способів сказати «НІ»
1. Спасибі, я буду радий цим скористатися,

Категорія: Розробки виховних годин | Добавил: golovko (17.12.2008) | Автор: Головко Ульяна
Переглядів: 6969 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.4/9 |
Всього коментарів: 2
2  
ДУЖЕ ДЯКУЮ! ВАША ІНФОРМАЦІЯ ТЕ , ЩО БУЛО МЕНІ ПОТРІБНО! ЩЕ РАЗ: "ДЯКУЮ!"

1  
Дуже дякую, дуже цікава стаття, яка мені знадобилася якраз!!!

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Стеценко Н.М. © 2018
Сайт управляється системою uCoz